LTB, gıda işletmelerini yakın takipte... 14 iş yeri izinsiz çıktı...

26 Ocak 2024

Güncelleme: 26 Ocak 2024

A
A

İş yerlerine yönelik gıda ve hijyen denetimlerini sürdüren Lefkoşa Türk Belediyesi, 19 günde 258 iş yerinin denetlediğini bildirdi. Ayrıca işletmeler yasa değişiklikleri hakkında bilgilendirildi.

ZgotmplZ LTB

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), halk sağlığı ve güvenliği için denetim ve bilgilendirmelerini sürdürüyor

LTB Halk ve Çevre Sağlığı Şubesi, gıda ile ilişkili yerlerde denetimlerle birlikte, yeni Belediyeler Yasası’nda iş yeri izinleri maddelerinde yapılan değişikliklere ilişkin bilgilendirme yapıyor.

19 GÜNDE 258 İŞ YERİ DENETLENDİ

1-19 Ocak 2024 tarihlerini kapsayan denetimlerde ekipler toplam 258 iş yeri denetimi yaptı.

Denetimler sırasında ekipler, 4 imha gerçekleştirdi, 1 iş yerinden 3 birim (202 adet) ürün etiketsiz ve satışı yasak olduğundan dolayı müsadere etti, 1 iş yerine izinsiz ve sağlık karnesiz personel işlettiğinden dolayı yazılı ihbar verdi, 14 iş yerine izinsiz olduklarından dolayı yasal işlem uyguladı, 1 iş yerine ise çevre kirliliğinden dolayı 18 bin 103 TL para cezası kesti.

İZİN BAŞVURUSU ÇAĞRISI

LTB Halk ve Çevre Sağlığı Şubesi, her yıl başında çıkarılan veya yenilenen meslek izinleri, sağlık karnesi ve iş yeri izinleri kapsamında, sağlık karnesi başvurularında 110 kişi için sevk verdi, 242 sağlık karnesi hazırladı ve 188 de izin yazdı.

Halk ve Çevre Sağlığı Şubesi yetkilileri ayrıca, belediye sınırlarında faaliyet gösteren tüm işletmelere 2024 yılı iş yeri izin başvurularını ivedi olarak yapmaları çağrısında bulundu.

MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN UYARILAR YAPILIYOR

LTB ekipleri, denetimler sırasında, 2023 yılı başından itibaren iş yeri sahipleri ve çalışanlarına yeni yasa maddeleriyle ilgili ayrıntılı bilgilendirmelerini sürdürerek, meslek izinleri, iş yeri izinleri ve rutin hijyen koşullara uyulması gerektiği konusunda da uyarılarını sürdürüyor.

İZNİ OLMADAN İŞ YERİ AÇANA CEZA: 1 AYLIK ASGARİ ÜCRET 

Belediye sınırları içerisinde her iş yeri için belediyeden meslek izni almak zorunluluğu bulunuyor. İzin almadan açılan işletmeler için ilgili yasa uyarınca 1 asgari ücret ceza uygulanıyor.

SAĞLIK KARNESİZ PERSONEL ÇALIŞTIRMAYA ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50’Sİ CEZA

Belediye sınırları içinde, açılması izne bağlı olan iş yerlerinin belediyeden önceden yazılı izin alınmadan açılması ve çalıştırılması yasak.

Yeni yasa kapsamında iş yeri izin harcı asgari ücretin yüzde 4’ü, izin yenileme harcı ise yüzde 0.5’i tutarında.

Yine yeni yasa kapsamında, işverenlerin müstahdemlerine sağlık karnesi çıkartmaması halinde cezası asgari ücretin yüzde 50’si şeklinde düzenleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar