Lefkoşa'da ''yolsuzluğa karşı'' yürüyüş yapıldı

26 Nisan 2024

Güncelleme: 27 Nisan 2024

A
A

Aralarında CTP'nin de olduğu bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleri yolsuzluklara tepki göstermek için yürüyüş gerçekleştirildi.

ZgotmplZ

 Bazı sendika ve siyasi partilerin de yer aldığı toplam 32 örgüt, “yoksulluğa, yolsuzluğa, adaletsizliğe ve çözümsüzlüğe” karşı Meclis önünde eylem yaptı.

Lefkoşa’da Dereboyu Citroen ışıklarında saat 18.00’de toplanmaya başlayan eylemciler, pankartlar ve sloganlarla Meclis’e yürüdü. Yürüyüşte, Citroen ışıkları – Ledra Palace ışıkları – Cumhurbaşkanlığı – Kuğulu Park – Meclis güzergahı izlendi.

"BIÇAK KEMİKTE, ARTIK YETER"

“Hırsızlığa, yolsuzluğa, adaletsizliğe, çözümsüzlüğe yeter diyoruz” ve “Bıçak kemikte, artık yeter” pankartlarının açıldığı eylemde; “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Vardık, varız, var olacağız” sloganları atıldı.

#isiasortakdavamız pankartı da açılarak İsias Otel davasına destek verilen eylemde, “adalet, barış, refah, özgürlük, demokrasi, laik yaşam, çözüm ve temiz toplum” talepleri dile getirildi.

Meclis önünde kurulan sahneye 32 örgütten temsilcinin çıkarak eylemcileri selamladığı eylemin sunuculuğunu Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem üstlenirken, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Yönetim Kurulu Üyesi, Çevre, Halk Sağlığı, İnsan Hakları Sorumlusu Dr. Cemal Mert konuşma yaptı. Konuşmalardan önce, KTOEÖS Disiplin Kurulu Üyesi Seçil Toprak, Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in “Bıçak Kemikte” isimli şiirini okudu.

-Eylem

Ardından KTOEÖS Başkanı Selma Eylem söz alarak, 32 örgütün “bıçağın artık kemikte olduğunu” dile getirmek için eylem yaptığını vurguladı ve örgüt temsilcilerini sahneye davet etti.

Eylem konuşmasında, 6 Şubat depreminde Adıyaman’da İsias Otel’de hayatını kaybedenleri de andı. Sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirten Eylem, adaletin ancak böyle sağlanabileceğini söyledi. Sonrasında, Şampiyon Melekler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından konuşmasına devam eden Selma Eylem, federal çözüm, özgürlük ve gelecek için mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

KTTB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cemal Mert ise, 32 örgüt adına ortak açıklamayı okudu.

Açıklamada öncelikle, Şampiyon Melekler için adalet vurgusu yapıldı.

Ülkedeki birçok soruna değinilen açıklamada, “halk düşmanı icraatların sorumluları ile anayasayı, yasaları ihlâl edenler hesap verinceye; sosyal devlet anlayışı hâkim oluncaya; demokrasi egemen olana; federal çözüm ve Avrupa Birliği üyeliğine ulaşıncaya kadar” mücadelenin süreceği kaydedildi.

Eylem, KTOEÖS Disiplin Kurulu Üyesi Seçil Toprak'ın, Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in “Bıçak Kemikte” isimli şiirini yeniden okumasıyla sona erdi.

Örgütler tarafından yayımlanan bildiride eylem gerekçesi şöyle açıklandı:

“Bıçak artık kemiktedir. Bu düzeni yaratanlara, hırsızlara, yolsuzlara dur demek için, yetkililerin, ‘asilzadelerin’ da hesap vereceği bir düzen oluşturmak için, irademiz, özgür ülkemiz, geleceğimiz, çocuklarımız için, bu düzene hep birlikte sesimizi yükseltiyor, hesap soruyor, ‘yeter’ diyoruz. Adanın kuzeyinde hırsızlık, soygun, yağma, talan, rüşvet, torpil, peşkeş, kara para aklama düzeni bulunuyor ve bundan ülkeyi yöneten siyasilerin ve yandaşları nemalanıyor.

“Sahte üniversiteler, eğitim kurumları, diplomalarla, ihalesiz yakıt alımlarıyla, vergi kaçakçılığı, yasa dışı izinler, vatandaşlıklarla, rüşvet, insan kaçakçılığı ile yaratılan bu çürümüş düzende; nüfus politikası olmaksızın imar plansız ve alt yapısız olarak sürdürülmekte, tarım toprakları inşaatlaştırılmakta, doğal kaynaklar, kıyılar, dereler, ormanlar talan edilmektedir. Üretim bitirilmekte, halk fakirleştirilip orta sınıf ortadan kaldırılırken, sermaye, bakanlar, ‘iktidar sahibi’ üst düzey yöneticiler ve İnterpol’ün aradığı suçlular da servetine servet katmaktadır. Tarikatların, vakıf, dernek aracılığıyla örgütlenmelerine, bizzat ‘devlet’ eliyle izin verilmekte, çanak tutulmaktadır. Eğitimimize, üretimimize, sosyal alanlarımıza müdahaleye, kurumlarımızın ele geçirilmesine izin verilmektedir. 

Bu yağma düzenini yaratan ayrıcalıklı ‘asilzadeler’ açık ve şeffaf bir şekilde yargılanmalıdır. Yetkili ve sorumlu olan ancak yasaları malıymış gibi istediği şekle sokarak menfaat elde eden, anayasaya, yasalara uymayan, yandaşlarına ayrıcalıklar yaratarak ‘saadet zinciri’ oluşturanlar hesap vermelidir. Bu düzeni yaratanlar, bu düzenden nemalananlar yargılanmalı, hesap vermeli, bu bataklık kurutularak temiz toplum, temiz yönetim kurulmalıdır. Halkın alım gücünü yükseltecek, insanca yaşanabilecek ekonomik tedbirler alınmalı, stabil para birimine geçilmeli, yoksulluk bitmelidir. Kıbrıslı Türklerin iradesi ve kendi kendini yönetme hakkı iade edilmeli, sağlık, eğitim, nüfus, vatandaşlık alanlarındaki dayatma politikalara, tüm müdahalelere son verilmelidir. Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmeler ivedilikle başlatılmalı, federal çözümle sonuçlandırılmalı, adamızın kuzeyinin de uluslararası hukuk içerisinde olması sağlanmalıdır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar