Kürşat diktatörlükle suçladı, Çavuş CTP dönemini hatırlattı

21 Mayıs 2024

Güncelleme: 22 Mayıs 2024

A
A

Hayvancıların eylemi ve ithal et konusu Meclis'te konuşuldu. CTP'li Fide Kürşat; ''istifa edin... diktatörlükle ülke yönetilmez'' derken, Bakan Çavuş , CTP döneminde gaz sıkıldığını söyledi. Şahali de ''Bu içimde kanayan bir yaradır'' dedi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Hayvan üreticilerinin ithal ete dün başlattığı eylem bugün Başbakanlık önünde devam ediyor. 

Cumhuriyet Meclisi’nde bugün de hükümetin tarım ve hayvancılık politikalarıyla hayvancıların eylemi konuşuluyor. 

Tarım Bakanı Çavuş, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, “Üretici kimliğimle üreticinin ve üretimin yanındayım. Kavga ederek bir yere varamayız” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, hayvan üreticilerinin eylemine değinerek, “Hükümet de, Tarım Bakanlığı da sorunu görüyor, çözmek için çaba sarf ediyor. Üreticiyi görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Maliye Bakanı Özdemir Berova ile dün Tarım Bakanlığı’nda üçlü bir toplantı yaptıklarını, uzlaşı yolu aradıklarını ve birkaç üreticiyle de görüştüklerini söyleyen Çavuş, taleplerin ve değerlendirmelerin bugün hükümete aktarılacağını kaydetti.

KÜRŞAT: DİKTATÖRLÜKLE ÜLKE YÖNETİLMEZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele Milletvekili Fide Kürşat, hayvan üreticileriyle istişare edilmeden kararlar alındığını savundu.  

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemine bugün Kasaplar Birliği’nin de destek verdiğini ifade eden Kürşat, “Hayvancılar, kasaplar, esnaf ve sendikacılar eylemde…Bir yerde yanlışlık var… ‘Ben görüşmem’ demekle, diktatörlükle ülke yönetilmez. Tarımdan sorumlu bakan olarak harekete geçin, görmezden geldiğiniz tarafları bir araya getirin” diye konuştu.

Et ithalatı kararının üreticileri üretimden daha da koparacağını savunan Kürşat, “İncir çekirdeğini doldurmayacak destekler hayvansal ve tarımsal üretimin sorunlarına çare değil. Bu enflasyon oranına göre desteklerin yüzde yüz artırılması gerekirdi” dedi.

Hükümetin bazı şirketlere imtiyaz sağladığını da savunan Kürşat, “Bu ülkenin kıt kaynaklarını birkaç patrona bahşedemezsiniz” diye konuştu.

''İSTİFA EDİN''

Kürşat, bitkisel ve tarımsal üretimin bakanların veya hükümetlerin değil, devletin politikası olması gerektiğini de kaydederek, “Her müjdeniz kaosla sonuçlanıyor. Atanan hükümet bir an önce istifa edip, toplumun önünü açmalı” dedi.

ÇAVUŞ: ŞAHALİ DÖNEMİNDE EYLEMCİLERE GAZ SIKILDI

Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, “Her iki sözünüzden birinde ‘atama hükümet’ demeniz bizi bir yere götürmez” diye konuştu.

CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin Tarım Bakanlığı yaptığı dönemde eylemdeki üreticilere gaz sıkıldığına işaret eden Çavuş, “Hiçbir Tarım Bakanı üreticiyi, tarımı geri götürmek için plan ve program yapmaz. Ben üretici ile görüşüyorum ve evet birlikte yönetiyoruz” dedi.

Desteklerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için verildiğini söyleyen Tarım Bakanı, “Hükümet de, Tarım Bakanlığı da sorunu görüyor, çözmek için çaba sarf ediyoruz. Üretici görmezden geldiğimiz söylemleri doğru değil” şeklinde devam etti.

İthal et konusunda kasaplarla hayvancıların da bir araya getirildiğini ve kasapların bir ay önce karkas et ithalatı yapılmasını talep ettiğini anımsatan Çavuş, “Şimdi ne değişti” diye sordu.

Çavuş, bağımız milletvekili Ayşegül Baybars, CTP Milletvekilleri Ceyhun Birinci, Sıla Usar İncirli ve Erkut Şahali’nin yerinden sorularını da yanıtladı.

“Biz üretimi destekliyoruz, desteklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Büyümek zorundayız. Üretimi büyüteceğiz. Ülkedeki hayvan varlığımızı artıracağız” diyen Çavuş, 15 milyon TL’lik ıslah projesiyle ilgili ilk adımın atıldığını belirtti.

İthal et konusunda 15 veya 22 ton civarında sipariş olacağını ifade eden Çavuş, “Siparişle ilgili çalışılıyor, tüm hassasiyetler dikkate alınıyor. Hassasiyetleri göz önünde bulunduracağız” dedi.

CTP Milletvekili Fide Kürşat yeniden söz alarak, Çavuş ve hükümete eleştirilerini sürdürerek, “Bu partizanca hal ve tavırlardan vazgeçilmeyeceği sürece halk hayır etmeyecek” dedi.

ŞAHALİ: GAZ SIKILMASI İÇİMDE KANAYAN BİR YARA

Genel Kurulda daha sonra CTP Milletvekili Erkut Şahali söz aldı. Şahali, Tarım Bakanı Çavuş’un eylemcilere gaz sıkıldığıyla ilgili açıklamasına değinerek, Tarım Bakanı olduğu dönemde KKTC tarihinde ilk kez polisin eylemcilere biber gazıyla müdahale ettiğini söyledi.

“Bu 6 yıldır içimde kanayan bir yaradır” diyen Şahali, bu müdahalenin hem kendisi, hem de partisi CTP için kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“Böylesi menfur bir olay dilerim ki bir daha yaşanmaz” diyen Şahali, polisin hiçbir bakandan, sivilden veya yerel otoriteden talimat almayacağını da ifade ederek, o menfur olayın bir provokasyon olduğunu söyledi.

EYLEMDEN NOTLAR

Dünkü eylemde Cumhuriyet Meclisi'nin bahçe kapısını kıran eylemcilerden 5'i Başbakanlık önünde çıkan arbedede tutuklanmış, kısa süre sonra serbest bırakılmıştı.

Bugün ise eylemciler Başbakanlığın demir bahçe parmaklıklarını ve araç giriş kapısını traktörle yıktı. 6 eylemciyi tutuklayan polisin 2'sini serbest bıraktı.

Üreticiler, ithal et kararının iptal edilmesini, çiğ süte gerçek değeri kadar zam yapılmasını ve üretimdeki girdi maliyetlerinin düşürülmesini istiyor.

Hükümet, geçtiğimiz hafta donmuş kemiksiz ithal ete izin vermişti. Ayrıca çiğ sütün litresine de 1,5 TL zam yapmıştı.

Kasaplar ise, taze karkas kuzu etin ithal edilmesini talep etmişti. Bu talebin yerine kemiksiz paketlenmiş donmuş et izni verildiği için, bu karardan kasaplar da memnun değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar