Kültür Derneği, İsias'ta sorumluların en ağır cezayı alacağına inanç belirtti

24 Nisan 2024

Güncelleme: 24 Nisan 2024

A
A

Kıbrıs Türk Kültür Derneği, 26 Nisan’da Adıyaman’da yapılacak İsias Otel davasının sadece otelde değil, depremde hayatını kaybeden tüm insanların hak arayışı için emsal olmasını temenni ederek, davanın ortak bir mücadele sembolü olduğunu kaydetti.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Yönetim Kurulu 26 Nisan’da Adıyaman’da yapılacak İsias Otel davasının ikinci duruşması öncesinde yazılı bir açıklama yaparak, adil bir yargılanmanın ardından, sorumluluğu olan herkesin hak ettiği en ağır cezayı alacağına inanç belirtti. 

Açıklamada, Kahramanmaraş merkezli Şubat 2023 depremlerinde Adıyaman’da yıkılan, “Şampiyon Melekler” ile birlikte 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel’in sorumlularına karşı açılan davanın duruşmasına sayılı günler kaldığına işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol takımı kafilesinden Şampiyon Meleklerimizin acısını ilk günkü gibi derin bir üzüntüyle yaşamaktayız. Hayatını kaybeden tüm Meleklerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize tekrardan başsağlığı dileriz.

İsias’la birlikte milletimizin yüreği parçalanmıştır, canlar yanmıştır. Bu acıyı halen yüreklerimizde taşıyoruz. Yaşadığımız sürece, bu acıyı da yaşamaya devam edeceğiz. Ülkemizi derinden sarsan ve kayıplarımızı geri getirmeyecek olan, dava sonucunda tüm sorumluların hak ettikleri cezaları alması, bundan sonra yaşanacak benzer bir depremde böylesi felaketlerin yaşanmasını önleyecektir.”

Kıbrıs Türk Kültür Derneği açıklamasında, bu davanın sadece otelde hayatını kaybeden 72 kişi için değil, depremde hayatını kaybeden tüm insanların hak arayışı için emsal olması temennisini dile getirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu dava aslında gelecekte güvenli yaşam alanları yaratmak için ortak bir mücadelenin de sembolüdür. Bizim için hassasiyet çok büyüktür. Adil bir yargılanmanın ardından sorumluluğu olan herkesin hak ettiği en ağır cezayı alacağına inanıyoruz. Bu nedenle ilk günden beri hep talep ettiğimiz adalet isteğimizi bugün daha gür, daha canlı haykırıyoruz, İsias ortak davamız…”

İSİAS DAVASI

Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Adıyaman 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamede, 3'ü tutuklu 11 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Kayıp yakınları ise sanıkların "olası kast"tan yargılanmasını istiyor.

İsias Otel’le ilgili dava 3-5 Ocak tarihlerinde görüşülmüştü. Davada 11 zanlının 5’i tutuklu 6’sı adli kontrolle serbest yargılanırken, mahkeme zanlıların tutukluluk durumlarında değişiklik yapmamış, dosyanın bilirkişiye havalesine karar vermişti.

Sonraki süreçte 2 sanığın tahliye edilmesine ilişkin karar alınmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar