KTTB'den zehir zemberek açıklama: Trafikte akan kanlar bakanlık ve yetkililerin ellerine bulaşmıştır

24 Mart 2024

Güncelleme: 24 Mart 2024

A
A

Tabipler Birliği, trafikte her gün bir acının yaşandığını ifade ederek, trafikte yaşananları kaza değil adeta 'işlenen cinayet' olarak niteledi, yetkilileri işbirlikçi olmakla suçladı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), ülkede meydana gelen trafik kazalarına ilişkin açıklama yaptı.

KTTB, kazaların ciddi bir halk sağlığı sorununa dönüştüğünü, kazalar sonucu meydana gelen yaralanma ve ölümlerin hem bireylerin hem de toplumun sağlığını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Trafik konusunda ülke olarak her gün bir acı yaşandığına işaret edilen KTTB açıklamasında, trafik ve yol güvenliği, ehliyet sınavları, sürüş okullarıyla ilgili yıllar önce hazırlanan yasal düzenlemeler ve tüzüklerin sekiz yıldır beklediği kaydedildi.

Açıklamada, ivedi olarak bu yasa ve tüzüklerin geçirilmesi gerektiği belirtilerek şöyle denildi:

“Her gün yollarımızda trafikte kaza değil adeta ‘işlenen cinayetler’ neticesinde akan kanlar hiçbir şey yapmayan ilgili bakanlık ve diğer yetkililerin ellerine bulaşmıştır, bu cinayetlerde iş birlikçidirler.

Kıbrıs’ın kuzeyinde artan trafik kazaları sadece trafik güvenliği açısından değil, aynı zamanda bir halk sağlığı sorunu olarak da görülmelidir. Trafik kazaları sonucu meydana gelen yaralanmalar ve ölümler hem bireylerin hem de toplumun sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu kazalardan kaynaklanan yaralanmaların tedavisi için sağlık kaynaklarının kullanılması ve trafik kazalarının sebep olduğu stres ve travma gibi psikolojik etkiler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, trafik güvenliği önlemlerinin alınması sadece trafik kazalarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda toplumun genel sağlığını ve can güvenliğini de olumlu yönde etkiler.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar