KSTU soruşturması: YÖDAK Genel Sekreteri ile Cumhurbaşkanlığı güvenlik şefi 6 gün tutuklu

Kamalı Haber, 19 Mart 2024

Güncelleme: 19 Mart 2024

A
A

KSTU soruşturmasıyla ilgili olarak tutuklanan YÖDAK Genel Sekreteri D.R. ile Cumhurbaşkanlığı güvenlik şefi Ş.A.'ya altı gün ek tutukluluk verildi.

ZgotmplZ
YÖDAK Genel Sekreteri D.R. bugün Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı.
Kamalı Haber

Güzelyurt Kaza Mahkemesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTU) 5 Şubat'tan beridir yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Genel Sekreteri D.R. ve Cumhurbaşkanı'nın yakın koruması, polis subayı Ş.A. hakkında 6 gün ek tutukluluk emri verdi.

Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliğinin KSTU’da yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan 2 zanlı, bugün yeniden mahkemeye çıktı.

D.R., “irtikâp görevin yerine getirilmesi karşılığında para kabul etme”, “kamu hizmetinde görevli kişinin iltimas karşılığında para alması” ve “suç gelirini aklama” ile, Ş.A. ise “sahte belge düzenlemeye tahrik” ile suçlanıyor.

D.R.'NİN TIP FAKÜLTESİ AÇILMASI İÇİN PARA VE KULAKLIK ALDIĞI İDDİASI

D.R.'nin görevini kötüye kullanarak, üniversitede tıp fakültesi açılmasının hızlı bir şekilde ele alınmasını sağladığını belirten polis, zanlının faklı zamanlarda TL, dolar ve euro olarak ödemeler ile airpods kulaklık aldığının tespit edildiğini söyledi.

Tıp Fakültesi başvuru yazısı ve dosyası, bazı evraklar ve YÖDAK'a ait bazı bilgisayarların emare olarak alındığını ve zanlıdan izahat istendiğinde ise evrakları hatırlamadığını söylediğini kaydeden polis, zanlıya ait evde 2 laptop, kulaklık kutusu, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans diploması ve transkript bulunarak emare olarak alındığını belirterek, okulda bulunamayan diplomanın tedavüle sürülüp sürülmediğinin ise araştırılacağını söyledi.

D.R.'YE 6 GÜN TUTUKLULUK

3 günde 16 ifade alındığını, 10 ifade daha alınacağını ve aranan emareler olduğunu aktaran Özbaylı, zanlının 6 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Savcının, zanlının tahkikata etki etmesinin muhtemel olduğu gerekçesiyle 6 gün ek tutukluluk talebine, zanlı avukatı tiraz etmedi. Yargıç 6 gün tutukluluk emri verdi.

Ş.A. HAKKINDAKİ İDDİALAR

Polis zanlı Ş.A.'nın, tezsiz İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programına 5 Haziran 2023’te kayıt olduğunu ancak 2 Şubat 2022’de kayıt yapmış gibi gösterildiğini, 6 Haziran 2023 ile 15 Haziran 2023 arasında, 9 günde gelişigüzel sahte ders notu girilerek, 19 Haziran 2023’te bölüm birincisi olarak mezun edildiğini anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Şefi Ş.A. soruşturma kapsamında Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Foto: Kamalı Haber

Zanlının diplomanın nerede olduğunu bilmediğini beyan ettiğini anlatan polis, zanlıya telefonundan ulaşılarak karakola çağrıldığını, karakola vardığında ise telefonunu kaybettiğini söylediğini anlattı.

Polis, zanlının telefonunu kendisini karakola getiren şahsın arabasında düşürmüş olabileceğini söylemesi üzerine ise arabanın arandığını ancak telefonun bulunamadığını söyleyerek, 3 günde 9 ifade alındığını, daha alınacak ifadeler olduğunu, 2 kişinin, zanlının diplomasının orijinalinin ve telefonunun arandığını aktararak, 8 gün ek tutukluluk talep etti.

Ş.A. HAKKINDA 6 GÜN EK TUTUKLULUK

Zanlı avukatı talebe itiraz ederek, müvekkilinin teminata bağlanmasını istedi.

Yargıç ise, polis subayı olan zanlının diploma ve telefon gibi emareleri gizleyerek polise yardımcı olmadığını söyleyerek, zanlının 6 gün daha poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar