KKTC'nin İslami oyunlara katılamaması Türkiye'de meclise taşındı

9 Ağustos 2022

Güncelleme: 10 Ağustos 2022

A
A

Konya'da bugün başlayacak İslami Dayanışma Oyunları’na KKTC’nin dahil edilmemesine tepki gösteren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, konuyla ilgili soru önergesi verdi.

ZgotmplZ
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş

Konya'da bugün başlayacak İslami Dayanışma Oyunları’na KKTC’nin dahil edilmemesi Türkiye'de de tartışma konusu oldu.

Sözcü'de yer alan habere göre, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, bu durumu "büyük bir utanç olarak" nitelendirdi. Yokuş, şunları söyledi:

 • Kıbrıs kanımızla, canımızla, milli bir mücadeleyle vatan yaptığımız yavru vatanımızdır. Kıbrıslı Türk gençlerinin sportif olarak ambargoları aşması noktasında çok önemli bir adım olacak İslam Oyunları gibi uluslararası spor organizasyonlarına KKTC'nin dahil edilmemesi büyük bir utançtır.
 • Spor, evrensel bir dostluk mücadelesinin, tüm dünyanın birbiriyle bağ kurduğu kültür ve kabiliyetin sergilendiği önemli bir arenadır.
 • Bu arenada engellenen, tanınmayan KKTC'ye herkesten önce Türkiye'nin önayak olması, İslam dünyasına kardeşliğimizi göstermesi gerekir.
 • Dünyanın en büyük Spor Organizasyonu olan 2020 Tokyo Olimpiyatlarına bırakınız müstakil devletleri ülkecik, adacık, beldecik ve kantonlar bile dahil edilirken biz KKTC'yi hem de bizim düzenlediğimiz bir organizasyona sığdıramadık.
“KKTC 1980 İZMİR İSLAM OYUNLARINDA VARDI”

Kıbrıs'ın 1980 yılında ilki düzenlenen İslam oyunlarına katıldığını ifade eden İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 • Bilindiği gibi İslam Oyunlarının ilki 1980 yılında İzmir'de gerçekleşmiştir. Söz konusu oyunlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıslı onlarca sporcu ile temsil edilmişti.
 • Konya'da gerçekleştirilecek 5. İslam oyunlarına KKTC'nin katılmaması Türkiye'yi yönetenlerin beceriksizliğinin göstergesidir.
 • Daha önemlisi bu hususta ne Gençlik ve Spor Bakanlığı ne de Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) bir açıklama yapma gereği duymamışlardır.
 • Bunun adı vurdumduymazlıktır. Samimiyetsizliktir. Daha ötesi KKTC'yi yok saymaktır.
SORU ÖNERGESİ DE VERDİ

Konuyla ilgili Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi de veren Fahrettin Yokuş, şu soruları yöneltti:

 • Gençlik ve Spor Bakanlığı, KKTC ile yaptığı protokolün gereğini neden yerine getirmez?
 • KKTC bir İslam ülkesi olmasına rağmen Konya'da İslami Dayanışma Oyunlarına neden katılamaz?
 • KKTC bir Türk Devleti olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bir organizasyona neden dahil edilmez?

İslami Dayanışma Oyunları'nın 5'incisi bugün Konya'da başlayacak ve 18 Ağustos'a kadar devam edecek.

Oyunlara Türkiye dahil 56 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcunun katılımı bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar