KKTC'nin 40. kuruluş yıl dönümüne Londra'da görkemli kutlama

17 Kasım 2023

Güncelleme: 17 Kasım 2023

A
A

Kentin merkezindeki Churchill Hotel’de düzenlenen ve yüzlerce konuğun geldiği davete, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katıldı. Tatar yaptığı konuşmada, iki devlet vizyonunu kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladı.

ZgotmplZ

Mihrişah Safa - Londra

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümü Londra’da da yüzlerce konuğun katıldığı görkemli bir törenle kutlandı. Kutlama davetine,  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katıldı.

KKTC Londra Temsilciliği’nin düzenlediği 15 Kasım 40’ıncı  kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda, Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin ve ile birlikte konukları karşılayarak, tebrikleri kabul etti. 

(Soldan sağa) Çimen Keskin, Osman Koray Ertaş ve Ersin Tatar, davete katılan konuklarla fotoğraf çektirdi.

Londra’nın merkezindeki  Churchill Hotel’de yapılan ve Türkiye ile KKTC bayraklarıyla süslü salondaki  resepsiyona, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Başkonsolos Bekir Utku Atahan, İngiliz Parlamentosu KKTC Dostluk Grubu üyesi lordlar, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Londra’daki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile yüzlerce kişi katıldı.

Davet , Kıbrıs Türk halkının milli mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesini sağlayan şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı, arkasından da  İstiklal Marşı okundu. 

KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin, resepsiyonun açılış konuşmasını yaptı.

KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin, davette konuklara seslendi.

Keskin, KKTC’nin 40'ıncı kuruluş yıl dönümünde kendilerini yalnız bırakmayan tüm konuklara teşekkür etti. 

Resepsiyonu katılımıyla onurlandıran Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a da teşekkür eden Çimen, kahraman Kıbrıs Türk halkının kurduğu KKTC’nin 40’ıncı yıl dönümünü onur ve gururla kutladıklarını vurguladı. 

BÜYÜKELÇİ ERTAŞ’IN KONUŞMASI

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Ertaş da, KKTC vatandaşlarının bu mutlu gününü paylaşmaktan onur duyduğunu ifade ederek, KKTC’nin 40’ıncı yılını kutladı. 

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Ertaş, törende bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Lefkoşa’dan çıkıp bugün Londra’da kendileriyle birlikte bu onurlu güne katılmasından ötürü teşekkür eden Ertaş, Türk halkının Londra’da güçlüyse bunun Kıbrıs Türk toplumu sayesinde olduğunu işaret etti ve “KKTC sizinle daha ileriye gidecektir.” dedi. 

Ertaş, Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC’nin daha ileriye gitmesi için de omuz omuza, el ele verdikleri sürece başarıya ulaşacaklarına vurgu yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR’DAN İKİ DEVLET VİZYONU

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuşmasından önce gösterilen filmde Kıbrıs Türklerinin mücadelesi, Türk ordusunun Barış Harekatından sahneler, o tarihlerden bugünlere uzanan değişik evrelerden kesitler gösterildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, resepsiyonda yaptığı konuşmada, garantör ülke İngiltere’den, Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ambargolara karşı artık adadaki gerçeklere göre hareket etmesini ve Kıbrıs Türk halkının sesini duymasını istedi. 

Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgede barışın huzurun ve güvenliğin teminatı olduğu belirterek, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ve yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türk halkının desteğiyle geleceğe emin adımlarla yürümeye devam ettiğini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende coşkulu bir konuşma yaptı.

İki devlet vizyonunu kararlılıkla sürdürmeye, Türkiye’nin desteğiyle devleti yüceltmeye devam edeceklerini ifade eden Tatar,  garantör ülke İngiltere’den de Kıbrıs sorununa yeni bir yaklaşım ve somut adımlar atmasını beklediklerini söyledi. 

İngiltere’deki vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine bu konuda önemli görevler düştüğünü ifade eden Keskin, her platformda Kıbrıs Türk halkının haklı davasının başarıya ulaşması için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, KKTC’nin 40'ıncı yıl dönümünde Londra’daki kardeşleriyle bir araya gelmekten onur gurur duyduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, davete katılan konuklarla fotoğraf çektirdi.

Tek yürek halinde Türkiye ile birlikte bu sevgiyi geleceğe emin adımlara taşıyacaklarına vurgu yapan Tatar, bugüne kadar çok şeyler başardıklarını ve başarmaya devam edeceklerini ifade etti. 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden Kıbrıs Türk halkının, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüz yılında, 40'ıncı yaşını kutlayan KKTC devletinin de emin ve güçlü adımlarla güçleneceğini ifade eden Tatar, Mavi Vatan'da haklarını koruyacağını kaydetti.

Türk Devletleri Teşkilatı üyeliğinin önemine de işaret eden Tatar, KKTC’nin, Türk dünyasının Doğu Akdeniz’deki temsilcisi olduğunu söyledi. Tatar, halkın bayramını da kutladı. 

40’INCI YIL PASTASI KESİLDİ

Konuşmaların ardından bembeyaz 40’ıncı yıl pastası kesildi. 

40'ıncı yıl pastasını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ve konuklar birlikte kesti.

Resepsiyonda, Kırgızistan’daki müzik yarışmasında birinci gelen Kıbrıslı Türk sanatçı Begüm Tekakpınar da sahne alarak, konuklara mini bir konser verdi.

Begüm Tekakpınar, sesiyle törene renk kattı.

Davet boyunca konuklarla tek tek konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a büyük ilgi gösterildi.

Davetliler KKTC Cumhurbaşkanıyla fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


FOTO GALERİ

1 ZgotmplZ
2 ZgotmplZ
3 ZgotmplZ
4 ZgotmplZ
5 ZgotmplZ
6 ZgotmplZ
7 ZgotmplZ
8 ZgotmplZ
9 ZgotmplZ
10 ZgotmplZ

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar