KKTC geçen yıl katılamamıştı: Aliyev açıkça davet etti...

19 Şubat 2024

Güncelleme: 20 Şubat 2024

A
A

Geçtiğimiz yıl Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine davet edilmeyen KKTC, bu sene temmuz ayında yapılacak zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından davet edildi.

ZgotmplZ
Mart 2023 - Ankara'daki Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirve Toplantısı'na KKTC ilk kez temsil edildi.

Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptı. 

Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ilk ziyaretini kardeş ülkeye, Türkiye'ye yaptığını ve bunun bir gelenek olduğunu söyleyen Aliyev, "Türkiye ve Azerbaycan birliği sadece bölge için değil Avrasya için önemli etkendir." diye konuştu.

Aliyev, "Türk dünyasının birleşmesi, ortak kültürlere sahip halkların bir arada olması, her bir Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesinin gücüne güç katacak." dedi.

İlham Aliyev, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Gayriresmi Zirve Toplantısı'nın temmuz ayında düzenleneceğini hatırlatarak,"Şuşa'da yapılacak zirvede KKTC Cumhurbaşkanı da benim davetimle yer alacaktır. Bu, Türk halklarının birliğine ivme kazandıracaktır." ifadelerini kullandı.

GEÇEN YIL DAVET EDİLMEMİŞTİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, gözlemci üye olarak bulunduğu Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) 10. Yıl Dönümü Zirvesi’ne, diğer ''gözlemci üyelerin'' aksine davet edilmemişti.

2023 yılının Kasım ayında, Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşecek zirveye, TDT’nin gözlemci üyeleri Türkmenistan ve Macaristan’ın liderleri davet edilirken, bir diğer gözlemci üye KKTC’den hiçbir ismin davet edilmemesi, Erdoğan'ın konuşmasına da yansımıştı.

Zirvede konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ''bir sonraki zirvede, KKTC’yi de aralarında göreceklerine'' yönelik açıklama yapmıştı.

Erdoğan, geçtiğimiz yılki Semerkant zirvesinde KKTC’ye oybirliğiyle gözlemci üye statüsü verildiğini anımsatarak, ''Bu kararla Türk dünyası, tecrit edildikleri halde öz vatanından vazgeçmeyen Kıbrıs Türkleri’nin yalnız olmadıklarını herkese göstermişti'' dedi.

Kıbrıslı Türklerle dayanışma içinde hareket etmenin, TDT’nin yükümlülüğü olduğunu belirten Erdoğan, ''Müteakip zirvemizde KKTC’yi, karar verdiğimiz şekilde gözlemci üye statüsüyle aramızda göreceğimize inanıyorum. Bu konuda sizlerin dirayetli liderliğinize güveniyorum'' şeklinde konuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde “Türk Devri” sloganıyla gerçekleşen zirveye, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev da katılmıştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 2022 yılında Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar