Kıbrıslı Rum, para karşılığı sahte pasaportlu Rus'u ülkeye sokarken yakalandı

Kamalı Haber, 31 Mayıs 2024

Güncelleme: 3 Haziran 2024

A
A

Kıbrıslı Rum, 100 dolar karşılığında sahte pasaportlu Rus uyruklu şahsı, KKTC'ye geçirmeye çalışırken yakalandı. Rus zanlı, olay yerinden kaçtıktan sonra İskele'de başka bir Rus şahıs ile tespit edilerek yakalandı. Üç zanlı, mahkemeye çıkarıldı.

ZgotmplZ Kamalı Haber

Lefkoşa’da meydana gelen sahte resmi belgeyi tedavüle sürme suçlarından tutuklanan Kıbrıslı Rum D.E. ile Rus uyruklu S.R. ve S.S.A. mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran polis, 30 Mayıs 2024'te saat 14.53 sıralarında Lefkoşa’da bulunan Metehan Kara Giriş Kapısında LBJ 418 plakalı araçla geçiş yapmaya çalışan D.E.’nin hem kendisinin hem de yanında yolcu olarak bulunan S.S.A.’nın pasaportunu görevli memura verdiğini ve D.E.’nin S.S.A. için verdiği Azerbaycan pasaportunun sahte olduğunun anlaşıldığını belirtti.

ARAÇTAN İNİP ASKERİ BÖLGEDEN KAÇTI

Kapıda pasaportlarla ilgili inceleme sürerken aracın arka koltuğunda oturan S.S.A.’nın inip, koşarak askeri yasak bölgeyi ihlal ederek, KKTC’ye giriş yaptığını ve olay yerinden kaçtığını söyleyen polis, tutuklanan D.E.’nin ifadesinde, aracına benzin almak için Ortaköy’de K-PET isimli benzin istasyonuna gittiğini, o esnada yanına yanaşan araçtaki tanımadığı iki erkek şahsın, "güneye geçemediklerini, kardeşleri olan S.S.A.’yı kuzeye getirmesini" talep edip, karşılığında 100 dolar teklif ettiklerini söylediğini aktardı. 

Polis, 100 doları alan zanlının, Metehan Kara Girişi Kapısında ara bölgeden S.S.A.’yı alıp, ülkeye geldiğini söylediğini ve 100 dolar nakit para zanlının tasarrufunda tespit edilerek emare olarak alındığını aktardı.

Petrol istasyonunda D.E.’nin yanına yanaşan kırmızı renkli ZUA 002 aracın İskele’de tespit edildiğini, incelenen kamera görüntülerinde, S.S.A. ile S.R.’nin araçta birlikte olduklarının belirlendiğini ve tutuklandıklarını açıklayan polis, S.R. ile ilgili yapılan muhaceret kontrolünde ülkeye giriş-çıkış kaydının tespit edilmediğine vurgu yaptı.

Soruşturmanın yeni başladığını, alınması gereken ifadeler ve aranan şahıslar olduğunu belirten polis, zanlıların aleyhinde üç gün ek tutukluluk talep etti.

Mahkeme talebi onayladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar