Kıb-Tek'te çember daralıyor: 20 milyon dolarlık zarar için mali polis HP'nin ifadesine başvurdu

30 Kasım 2023

Güncelleme: 30 Kasım 2023

A
A

HP Genel Başkanı Özersay, Kıb-Tek'in zarara uğratılması konusunda mali poliste ifade verdiklerini açıkladı

ZgotmplZ

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun (Kıb-Tek) 20 milyon dolar (577 milyon TL) zarara uğratılması konusunda bu sabah mali polisin daveti üzerine mali poliste ifade verdiklerini açıkladı.

Özersay, yazılı açıklamasında, elektrik kurumundaki zararı yaratanların hesabı ödemesi gerektiğini kaydetti ve elektrik zamlarıyla bu hesabın halka ödettirilemeyeceğini vurguladı.

Kudret Özersay şunları ifade etti:

“Bu iş 20 milyon dolar ile sınırlı değildir, uzun süredir çok daha büyük boyutlarda Elektrik Kurumu herkesin gözü önünde zarara uğratılmıştır. Az önce yapılan elektrik zammı da dahil halk olarak bize ödetilmek istenen bu faturalarda kurumun uğratıldığı zararın da bir payı vardır. Bunun sorumluları hesap vermeli, bu hesabı halk değil onlar ödemelidir. Gerek İyi İdare Yasası gerekse Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası uygulanır, ciddi bir tahkikat yürütülürse bu zararı yaratanlar, sorumlular ödemek zorunda kalacaktır. Biz takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Halkın Partisi (HP) 24 Kasım'da konuyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü ile Başsavcılığa başvurmuştu.

28 Kasım'da Başsavcılık, Polis Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek soruşturma başlatmasını talep etmişti.

Yakıt alımında devre dışı bırakılan Sidereal şirketinin açtığı davayı kaybeden Kıb-Tek'in ihalesiz akaryakıt alımı nedeni ile 3 ayda en az 20 milyon dolar zarara uğratıldığı belirlenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar