Kamu-İş, TÜK Haspolat şubesinde grev başlattı, tüm şubelere yayacağı uyarısını yaptı

25 Nisan 2024

Güncelleme: 25 Nisan 2024

A
A

TÜK'teki istihdam sorununun giderilmesi için dün mesai bitimine kadar süre veren Kamu-İş, sorunların giderilmediği gerekçesiyle Haspolat şubesinde tam gün grev başlattı. Sendika, grevi yarın tüm şubelere taşıyabilecekleri yönünde uyarı da yaptı.

ZgotmplZ

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) çalışan eksikliği, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin yetersizliği gerekçeleriyle, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Haspolat ambarında tam gün grev başlattı. Eylemin gerekçesi sıkıntıların, tüm şubelerde olduğu belirtildi.

Serdaroğlu, dün yaptığı açıklamada, kurumun yaşadığı sıkıntılara mesai bitimine kadar çözüm üretilmediği takdirde, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Haspolat Şubesi’nde bugün tam gün greve gideceklerini duyurmuştu.

Grev nedeniyle Haspolat ambarına yem almaya gelen hayvancılara yem verilemedi.

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, TÜK Haspolat ambarında yaptığı açıklamada, aylardır TÜK’ün sorunlarına çözüm bulacak bir yönetim kurulu başkanı bulunmadığını söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı'nın TÜK üzerinden farklı planlar içerisinde olduğunu öne süren Serdaroğlu, “TÜK, hayvancı ve üreticinin malıdır. Siyasilerin malı değildir” dedi.

Hükümeti üretime değer vermemekle suçlayan Serdaroğlu, “Sizin hizmet ettiğiniz yerler bellidir, adanın satılmasından bellidir, üretimi ne kadar düşündüğü tarım toprağı bırakılmamasından bellidir” dedi.

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu

Grevin çalışanların haklarının yanında hayvan üreticisi ve çiftçinin daha iyi hizmet alınması için düzenlendiğini kaydeden Serdaroğlu, hükümetten para olmadığı için istihdam yapamayacağı yanıtını aldıklarını, ancak 2023’te 149 işçi istihdamı yapıldığını ve esas ihtiyaç olan yerlere verilmediğini ileri sürdü. Serdaroğlu, adama göre iş değil de işe göre adam alınması gerektiğini belirtti.

"PERSONEL EKSİKLİĞİNDEN HAYVANCI ARPASINI KENDİ YÜKLÜYOR"

Mücadelenin hayvancı ile birlikte verilmesi gerektiğini kaydeden Serdaroğlu, TÜK ambarlarındaki personel eksikliğinden dolayı hayvancının arpasını kendinin çuvallayıp yüklediğini kaydetti.

Kurum yönetiminin Haspolat ambarında işleri üç kişiyle döndürmeye çalıştığını, ancak buradaki işin üç kişi ile döndürülmesinin mümkün olmadığını kaydeden Serdaroğlu, sorunun sadece Haspolat ambarında olmadığını, Güzelyurt ve diğer şubelerde de benzer sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

TÜK personelinin toz toprağın içinde gerekli koruyucu malzemeler olmadan çalıştırıldığını belirten Serdaroğlu, TÜK’te, adam eksikliğinden iş sağlığı ve güvenliğine kadar sorunlar olduğunu savundu.

"KURULTAYA KADAR ADAM ALINAMAYACAĞI SÖYLENİYOR"

İşçi talepleri karşısında kendilerine, “Kurultay var kurultaya kadar adam alamayız” yanıtını aldıklarını belirten Serdaroğlu, “Memleketin kaderi kurultaya mı kaldı, neden kurultaya kadar?” diye sordu.

Ahmet Serdaroğlu, sendikanın da desteğiyle TÜK yönetimi tarafından işçi yükünü azaltmak amacıyla makineler alındığını, ancak bunların amaca hizmet edecek makineler olmadığını belirtti.

Serdaroğlu, “Amaca hizmet etmeyecek makineler alındı belli ki... Bu da bir suçtur” diyerek, altı ay önce alınan makinelerin ambarlarda tutulduğunu ve çürümeye terk edildiğini, Sayıştay aracılığıyla bunun hesabını soracaklarını kaydetti.  

"GREV YARIN TÜM ŞUBELERDE"

Serdaroğlu, personel eksikliği konusunda bugün mesai bitimine kadar ilerleme kaydedilememesi halinde TÜK’e bağlı tüm şubelerde yarın için grev ilan edeceklerini de ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar