İsrail, Hamas'ın ateşkes teklifini reddetti

7 Şubat 2024

A
A

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hamas'ın ateşkes ve rehine serbest bırakma anlaşması için teklif ettiği şartları hayal ürünü bularak reddetti.

ZgotmplZ

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hamas'ın ateşkes ve rehine serbest bırakma anlaşması için öne sürdüğü şartları "hayal ürünü" olarak nitelendirerek reddetti. 

Netanyahu, İsrail'in Hamas'a karşı beşinci ayına giren savaşını "mutlak zafer" elde edene kadar sürdürme sözü verdi.

Operasyonun yıllar değil aylar süreceğini belirten Netanyahu, "Mutlak bir zafere doğru gidiyoruz. Başka bir çözüm yolu yok." dedi. 

İsrail Başbakanı Netanyahu, akşam saatlerinde ulusal televizyonda yayınlanan basın toplantısında "Hamas'ın şu anda duyduğumuz hayal ürünü taleplerine teslim olmak, esirlerin serbest bırakılmasına yol açmayacağı gibi yeni bir katliama davetiye çıkaracaktır." diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri, Katar ve Mısır'ın aracılığıyla hazırlanan Hamas planı, çatışmalara dört buçuk aylık bir ara verilmesini, bu süre zarfında tüm rehinelerin serbest bırakılmasını ve İsrail'in askerlerini Gazze'den çekmesini öngörüyordu.

Hamas'ın yönetim ve askeri kabiliyetlerini yok etmeyi savaş hedeflerinden biri haline getiren İsrail, önerinin Hamas'ı Gazze'de etkin bir şekilde iktidarda bırakacağını ve askeri kabiliyetlerini yeniden inşa etmesine izin vereceğini savunuyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar