İsrail bayramda da vurdu: 15 Filistinli öldü

17 Haziran 2024

A
A

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarında 15 Filistinli hayatını kaybetti.

ZgotmplZ

İsrail ordusu, Gazze'yi bayramda da hedef almaya devam ediyor

Gazze'deki El Bureyc mülteci kampı, bir kez daha bombaların hedefi oldu.

Filistin Haber Ajansı'nın aktardığına göre, saldırılarda 6'sı çocuk 9 Filistinli hayatını kaybetti. Yaralananlar, hastaneye kaldırıldı.

Savaş uçaklarının hedef aldığı evler ise kullanılamaz hale geldi. Refah'ın batısı ve Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun da İsrail ordusunun hedefindeydi.

O saldırılarda da 3 kişi hayatını kaybetti. Şeyh Rıdvan mahallesine yapılan hava saldırısında da bir ev hedef alındı. O saldırıda 3 sivil hayatını kaybetti.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 337 Filistinli öldürüldü, 85 bin 299 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu belirtilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 311'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 662 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Diğer yandan, İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti. 

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ve Filistin topraklarını gasp eden İsraillilerin saldırılarında 547 Filistinli hayatını kaybetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar