İktidar milletvekili Akpınar, ''KKTC yolları kötü Güney daha iyi'' dedi

13 Şubat 2024

Güncelleme: 13 Şubat 2024

A
A

Hükümet ortağı DP Milletvekili Serhat Akpınar, 27 Avrupa Birliği ülkesinde en az ölümlü trafik kazasının Güney Kıbrıs’ta yaşandığını söyleyerek, ''KKTC yolları can pazarı oldu'' dedi. Akpınar, yolların iyileştirilmesini istedi.

ZgotmplZ

UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti partilerinden Demokrat Parti Girne Milletvekili Serhat Akpınar, Meclis'te ''KKTC Trafik ve Yol Güvenliği'' konulu güncel konuşma yaptı.

Akpınar, yükseköğretimle ilgili de kısa bir şeyler söylemek istediğini belirterek, trafikte haftada bir, bazen birden fazla ölümlü trafik kazası olduğunu ifade ederek Güney Kıbrıs’ın trafikle ilgili istatistiklerini paylaştı, Güney’in 27 Avrupa Birliği ülkesinde en az ölümlü trafik kazası olan ülkeler arasında olduğunu söyledi.

Akpınar, son 5 yılda 190 kişinin trafikte kaybedildiğini kaydetti.

“Evimize dönmemiz mucize gibi” diyen Akpınar,  yürürlükteki yasaların güncellenmesi gerektiğini söyledi. Meclisin, bakanlığın ve polisin neler yapabileceği konusunun ele alınması gerektiğini söyleyen Akpınar, trafikte kaybedilen gençlerin isimlerini hatırlattı.

Akpınar, “KKTC yolları can pazarıdır. Hükümete mensup bir partiyiz ama bunu inkar edecek değiliz. Hepimiz tehlikedeyiz” dedi.

Caydırıcı cezalara ihtiyaç olduğunu, yolların iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden Akpınar, gece aydınlatmalarının şart olduğunu belirtti.

Yollarda bu kadar aracın gerekli olup olmadığını soran Akpınar, toplu taşımanın önemine işaret etti, “Nüfusa oranla rekora koşan araç sayımız var” dedi.

Devletin ve polisin her şeye yetişemeyeceğini, insanların da birbirlerini denetlenmesi gerektiğini belirten Akpınar, sürücü hatalarının ihbarı konusunda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar