"Hükümet, geri adım atmamak için üreticiyi harcadı"

24 Mayıs 2024

Güncelleme: 24 Mayıs 2024

A
A

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları, hükümetin halkı kandırmaya çalıştığını savunarak; bugün, pazartesi günü başlayacağını duyurdukları genel grevin şeklinin kararlaştırılacağını açıkladı.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, eylemin devam ettiğini belirtti ve bugün sendikalarla bir araya gelerek, pazartesi yapılması planlanan genel grevin nasıl bir eylem şeklinde yapılacağının planlanacağını söyledi.

Naimoğulları, beşinci gününe giren eylemle ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtladı. Lefkoşa’da geçtiğimiz pazartesi başlatılan araçlı eylemin devam ettiğini ifade eden Naimoğulları, bu sabah yönetim kurulunu toplantıya çağırdığını, gün içinde de sendikalarla toplantı yapacaklarını kaydetti.

Bugünkü toplantılarda pazartesi için planlanan genel grev ve eylemin hazırlığının yapılacağını ifade eden Naimoğulları, Başbakan ve Tarım Bakanı'nın dün yaptığı açıklamalar sonrası tepkilerinin daha da büyüdüğünü belirtti.

Başbakan Ünal Üstel dün yaptığı açıklamada, ithal et kararından vazgeçmeyeceklerini, halkın ucuz ete ulaşması için ithal eti getireceklerini, donmuş ithal etin fiyatının ise 400 TL'yi geçmeyeceğini belirtmişti. 

Tarım Bakanı ve Başbakan'ın, “hükümetin bozulmaması veya sıkıntıya girmemesi için geri adım atma niyetinde olmadığını ve halkı kandırmaya çalıştığını” öne süren Naimoğulları, “Aksi halde hükümet sıkıntıya girecek ama üreticiyi harcadılar.” ifadelerini kullandı.  

Naimoğulları, pazartesi günü yapılması planlanan genel grev kararının ortada olduğunu da ifade ederek, bugün yapacakları toplantıda “nasıl bir eylem şekli olacağı kararı verileceğini” söyledi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, sendikalar ile Çiftçiler Birliği'nin de destek verdiği eyleme ilişkin önceki gün yaptıkları toplantıda; hükümete cuma gününe kadar süre verdiklerini, sorun çözülmediği takdirde ülke genelinde genel greve gideceklerini açıklamışlardı.

Birlik, hükümetin hayvancılık politikalarını ve ithal et kararını protesto etmek için, pazartesi günü başkent Lefkoşa'da araçlı eylem başlatmıştı. Araçlı eylem halen Başbakanlık ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde devam ediyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar