HP, polise ve Başsavcılık'a sordu: Yolsuzluk dosyaları ne durumda?

15 Nisan 2024

Güncelleme: 15 Nisan 2024

A
A

Halkın Partisi, polis ve Başsavcılık'tan devam eden yolsuzluk soruşturmaları hakkında bilgi talep etti. Bilgi Edinme Hakkı Yasası’na göre 15 iş günü içerisinde resmi yanıt verilmesi gerekiyor.

ZgotmplZ

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay bu sabah itibarıyla Polis Genel Müdürlüğüne başvurduklarını ve Bilgi Edinme Hakkı Yasası’ndan kaynaklanan haklarını kullanarak devam eden yolsuzluk soruşturmaları hakkında bilgi talep ettiklerini duyurdu.

Özersay, açıklamasında, yolsuzluk soruşturmalarının sahte diploma ile sınırlı olmadığını Halkın Partisi’nin son altı ayda hem rüşvet, hem sahtekarlıkla makam ve mevki elde etme, hem de devleti zarara uğratma gibi konularda çok sayıda şikayet dilekçesi bulunduğunu, bunların bir bölümüyle ilgili olarak soruşturma başlatıldığını ve ifade verdiklerini kaydetti.

Soruşturmaların hangi aşamada olduklarının bilgisini doğrudan Polis Genel Müdürlüğü’nden talep ettiklerini vurgulayan Özersay, ayrıca Başsavcılığa da bir başvuru yaptıklarını ve “hakkında sahte diploma aldığı gerekçesiyle soruşturma bulunan milletvekilinin dosyasının akıbetini” de sorguladıklarını ifade etti. 

Özersay başta “hükümet olmak üzere bazı kesimlerin açılan yolsuzluk soruşturmalarını kapatmak istediklerini bildiklerini” ancak parti olarak buna izin vermeyeceklerini savunarak, Bilgi Edinme Hakkı Yasası’na göre bugün yeni girişimlerde bulunduklarını ve 15 iş günü içerisinde resmi yanıt beklediklerini vurguladı. 

Ülkenin tek çıkış yolunun yolsuzluklara karşı mücadele olduğuna dikkat çeken Özersay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Halkın beklentisi hiç bir şeyin üzerinin örtülmemesi yönündedir. Biz bu soruşturmaların peşini bırakmayacağız. Kimse unuttuğumuzu ya da unutturulmasına izin vereceğimizi sanmasın.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar