Hayvancılar, et ithalatına izin verilirse eylem yapacak: Gerekçe "ülkede yeterli hayvan var"

29 Mart 2024

A
A

Ülkede yeterince kasaplık hayvan bulunduğunu belirten hayvancılar, Bakanlığın bu rağmen et ithaline izin vermeye çalıştığını savundu. Birlik, böyle bir durumda eylem yapacaklarını açıkladı.

ZgotmplZ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, ülkede fazlasıyla kasaplık kuzu ve dana olduğunu belirterek, yetkililerin ithal et izni vermesi halinde eylem kararı alacağını duyurdu.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un ve bürokratlarının, bugün Bakanlıkta yapılan toplantıda Birliğe ithal kuzu ve dana eti getirilmesi için baskı yaptığı savunularak, Birliğin bu konuda tavrının net olduğu ifade edildi.

Hayvancılık Dairesi tarafından günlerdir küçükbaş hayvancılara kaç tane kasaplık kuzu olduğunun sorulduğu belirtilen açıklamada, "Sadece mevcut hayvancının çok küçük bir kısmını arayarak kasaplık 35 bin kuzu olduğunu ortaya koymasına rağmen, inatla ithal kuzu başta olmak üzere yanında dana etine de izin verilmeye çalışılmaktadır.” denilerek, 20 yıldır ülkeye ithal kuzu eti getirilmediği belirtildi.

Açıklamada, “Ülkede mevcut kasaplık kuzu ve dana fazlasıyla olmasına rağmen bugün Bakanlar Kurulundan Hayvancılar Birliğinin ve Kıbrıs Türk hayvancısının tavrına rağmen ithal et izni geçerse alacağımız karar nettir. Hemen eylem kararı alarak mevcut siyasetçilere gereken bedel ödetilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar