Hayat pahalılığı için Bakan Berova, ''herkes rahat olsun'' dedi

25 Mart 2024

Güncelleme: 25 Mart 2024

A
A

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, kamuda çalışan ve emekli olan kişilere 2024 yılı için hayat pahalılığı ödeneği hakkının yılda üç kez uygulanmasını öngören 11 yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, kamuda çalışan ve emekli olan kişilere 2024 yılı için hayat pahalılığı ödeneği hakkının yılda üç kez uygulanmasını öngören 11 yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Genel Kurulda yasa tasarılarının görüşülmesinde Maliye Bakanı ve diğer milletvekilleri konuşmalar yaptı.

CTP Milletvekili Erkut Şahali, yıllık üç kez hayat pahalılığı ödeneği düzenlemesinin sadece 2024 için olmasını eleştirdi ve gelecek yıllar için de uygulanmasını talep etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, uzman askerlerin yaşadığı sorunlar ve asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

BEROVA: HERKES RAHAT OLSUN HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALACAĞIZ

Maliye Bakanı Özdemir Berova, hükümetin yüksek enflasyon altında orta ve alt gelirli insanları korumak için çaba gösterdiğini ve çeşitli önlemler aldığını belirtti.

 Berova, 2023 ve 2024 yıllarında enflasyonun yüksek olduğu bir dönemden geçildiğini belirterek, hükümetin temel şiarının, özellikle orta ve alt gelirli insanların yüksek enflasyon altında ezilmemesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Özellikle gıda alanında doğrudan gelir desteğini 2024 yılı bütçesinde geçmiş yıllara nazaran yüzdelik açısından çok daha yüksek seviyeye getirerek, hayvancı ve çiftçinin, üretimini devam ettirmesi ve artırması adına mali kaynakları yarattıklarını ifade etti.

Bakan Berova, sağlık alanında ilaç sıkıntısı ve diğer alanlarda sıkıntı yaşamamak adına bütçeye gerekli ödenekleri koyarak, halkın sağlık açısından da sıkıntı yaşamayacağı bir 2024 öngörüsü yarattıklarını belirtti.

Bakanlık olarak devletin üzerine düşen mükellefiyeti zamanında yerine getirme adına büyük bir gayret içerisinde olduklarını vurgulayan Bakan Berova, piyasa anlamında da bir güven yarattıklarını ifade etti.

Berova, 2023 yılında yüzde 83.5 oranında bir enflasyon ortaya çıktığına dikkat çekerek, çalışanların ücretlerinin, hayat pahalılığı ve vergi düzenlemesiyle yüzde 83’ün çok daha üzerinde, yüzde 100’ün üzerinde rakamlara ulaştığını ifade etti.

Ocak ve şubat ayında gıda alanındaki enflasyonun bütünsel enflasyonun üzerinde çıktığını kaydeden Berova, 2023 yılında gıda alanındaki enflasyon oranının yüzde 67 olduğunu ancak hayat pahalığını gıda üzerinden değil kümülatif olarak yaptıklarını söyledi.

“Herkes müsterih, herkes rahat olabilir” diyen Berova, hükümetin olanaklarını zorlayarak, orta ve alt gelirli gruplar için her türlü önlemi alacağını vurguladı. Berova, geçecek yasalarla birlikte mayıs ayı sonunda ücretlerin, dört aylık hayat pahalığı hesaplanarak, maaşlara ve ücretlere yansıtılacağını belirtti.

Tasarılar madde madde görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar