Hasipoğlu, Azerbaycan Meclisi kararını değerlendirdi: KKTC'nin resmen tanınması yolunda önemli bir adım

8 Nisan 2024

Güncelleme: 8 Nisan 2024

A
A

Azerbaycan Meclisi'nde, KKTC ile parlamentolar arası çalışma grubu kurulmasını değerlendiren UBP Genel Sekreteri Hasipoğlu, bu kararın KKTC'nin tanınması yolunda çok önemli bir adım olduğunu kaydetti.

ZgotmplZ Arşiv

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Azerbaycan Milli Meclisi'nde, Azerbaycan - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentolar Arası İlişkiler Dostluk Grubu kurulmasını değerlendirdi.

Azerbaycan ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında parlamentolar arası dostluk grubu kurulmasına dair kararın Azerbaycan Milli Meclis'ine onaylanması ile, KKTC'nin resmen tanınması yolunda çok önemli bir adım atıldığını belirten Hasipoğlu, açıklamasında şöyle dedi:

"UBP’nin başlatmış olduğu ve işbirliği protokolü ile hayat bulan Azerbaycan ile olan siyasal partiler düzeyindeki resmi ilişkilerimizin, Meclis seviyesine çıkarak, Meclisten alınan bir karar ile KKTC - Azerbaycan dostluk grubunun kurulmuş olması tarihi bir karardır. Türkiye Cumhuriyeti haricinde ilk kez başka bir ülkenin meclisinde, ülkemizin ve  meclisimizin resmi adıyla bizlerle işbirliğine başlamak için resmi bir karar alınmıştır.

Azerbaycan - KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu kurulmasına vesile olan değerli Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'e, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sayın Sabiha Gafarova'ya, KKTC ile ilişkilerini her zaman sıcak tutan ve partimizle anlaşmanın imzalanmasını sağlayan Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tahir Budagov ve Milletvekili Sayın Ramil Hasan‘a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir millet üç devlet söylemimizin hayat bulduğunu görmek, uluslararası alanda daha görünür olmak adına verdiğimiz mücadelenin meyvelerini görmeye başlamak, bizlerin her geçen gün hedefimize daha çok yaklaştığımızı göstermektedir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar