Hamas, 135 günlük ateşkes önerdi ve şartlarını sıraladı

7 Şubat 2024

Güncelleme: 8 Şubat 2024

A
A

Hamas, İsrail'in tamamen çekilmesi karşılığında 135 günlük ateşkes önerdi. Hamas'ın karşı önerisi her biri 45 gün sürecek üç aşamalı bir ateşkes öngörüyor. İsrail tarafı ise henüz cevap vermedi.

ZgotmplZ

Katar Başbakan Tani, Hamas'ın, esir anlaşması teklifine resmi olarak "olumlu" yanıt verdiğini açıklamıştı.

Dünkü açıklamasında Katar Başbakan Tani, son ateşkes anlaşması teklifinin neleri içerdiğine dair detay vermemişti.

Hamas'la uzun süredir arabuluculuk yapan Katar, çatışmaların uzun süre durdurulmasını ve 100'den fazla rehinenin serbest bırakılmasını içerecek bir ateşkes için ABD ve Mısır'la birlikte çalışıyor.

135 GÜNLÜK ŞARTLI ATEŞKES ÖNERİSİ

Hamas, İsrail'in tamamen çekilmesi karşılığında 135 günlük ateşkes önerdi.

Hamas, Gazze'de dört buçuk ay süresince silahların susmasını, bu süre zarfında tüm rehinelerin serbest bırakılmasını, İsrail'in Gazze Şeridi'nden askerlerini çekmesini ve savaşın sona erdirilmesi konusunda bir anlaşmaya varılmasını öngören bir ateşkes planı önerdi. 

Hamas, daha önce Katar, Mısır, İsrail ve ABD tarafından üzerinde çalışılan ve kendilerine sunulan ateşkes anlaşması taslağına karşı kendi önerisini sundu.

TÜRKİYE'NİN DE ARALARINDA OLDUĞU GARANTÖRLÜ SİSTEMİ

Gazze'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas, önerisinde, İsrail ile olası ateşkes halinde  Türkiye, Rusya, Birleşmiş Milletler, Mısır ve Katar'ın "garantör" taraflar olmasını da talep ediyor. 

İSRAİL SESSİZ

İsrail'den henüz ateşkes önerisiyle ilgili yanıt geldi. Başbakan Binyamin Netanyahu, daha önceki açıklamalarında ''Hamas yok edilene kadar askerlerini Gazze'den çekmeyecekleri'' yönünde açıklamalarda bulunmuştu.  

3 AŞAMALI SENARYO GÜNDEMDE

Reuters haber ajansına göre Hamas'ın karşı önerisi her biri 45 gün sürecek üç aşamalı bir ateşkes öngörüyor.

Ayrıca Hamas'ın teklifine göre 7 Ekim'de esir alınan İsrailli rehineler Filistinli esirlerle takas edilecek, Gazze Şeridi'nin yeniden inşası başlayacak, İsrail güçleri tamamen geri çekilecek ve ölüler takas edilecek.

İLK AŞAMA

İşte Hamas'ın basına sızan karşı önerisinin detayları:

  • Hamas, ilk aşamada 1,500 Filistinli mahkum karşılığında aralarında kadın, çocuk, yaşlı ve hastaların da bulunduğu İsrailli rehineleri serbest bırakacak. Bunlar arasında müebbet ve uzun süreli hapis cezası almış 500 Filistinlinin ve İsrail hapishanelerinde tutulan tüm kadın, çocuk ve yaşlılar da yer alacak.
  • Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerine günde en az 500 kamyon yardım ve yakıt girmesine izin verilecek
  • Yerlerinden edilen Filistinliler yaşadıkları yerlere geri dönecek
  • Gazze Şerid'nin kuzeyi ile güneyi arasında hareket özgürlüğün garanti altına alınacak ve geçişler açılacak
  • İlk aşamada en az 60 bin geçici konut ve 200 bin barınma çadırının Gazze'ye girişine izin verilecek
  • Üç yıl içinde yıkılan evlerin, ekonomik tesislerin ve kamu tesislerinin yeniden inşasına yönelik bir plan için ek onaylar sağlanacak
  • Yahudi yerleşimcilerin el Aksa Camisine baskınları durdurulacak
  • El Aksa Camisindeki durumun 2002 öncesindeki haline dönecek
  • Ateşkes sağlanması halinde Türkiye, Rusya, Birleşmiş Milletler, Mısır ve Katar'ın "garantör" taraflar olacak

Hamas'ın birinci aşamada Gazze'deki hastanelerin hizmete açılması ve saldırılarda hasar alan hastanelerin onarılmasını istiyor.

HAMAS'IN ÖNERİSİNİN İKİNCİ AŞAMASI

Planın ikinci aşamasındaki 45 günde de Hamas'ın Gazze'de tuttuğu İsrailli asker esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail'in de Filistinli esirlerin bir kısmını serbest bırakması isteniyor. 

Hamas, ikinci aşamada İsrail güçlerinin Gazze'den tümüyle çekilmesini talep ediyor.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Planın üçüncü aşaması olan 45 günlük sürede ise taraflar arasında cesetlerin değişiminin gerçekleşmesinin öngörüldüğünü, bu süreçte "savaşın nihai olarak sona ermesi" için müzakerelerin gerçekleşmesini içerdiğini kaydetti.

Hamas'ın söz konusu planda, savaşın tümüyle sona ermesi için birinci aşamada başlatılacak müzakerelerin ikinci aşamada tamamlanmasını şart koştuğunu belirtti.

HAMAS'IN YANITI İSRAİL'E İLETİLECEK

ABD Dışişleri Bakanı Blinken de Hamas'tan yanıt alındığını ve anlaşmanın mümkün olduğunu duyurdu. Bakan Blinken, Hamas'ın cevabının değerlendirildiğini ve çarşamba günü İsrail'e yapacağı ziyarette teklifi Tel Aviv'e ileteceğini kaydetti. 

GAZZE'DE SON DURUM

İsrail'in 123 gündür devam eden saldırılarında Gazze'deki can kaybı 28 bine yaklaştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar