Güvenlik zaafı suç olarak ortaya çıkıyor iddiası: Denetim planınız nedir?

27 Şubat 2024

A
A

Meclis'te asayiş konusunda konuşma yapan CTP milletvekili Solyalı, ülkede denetimsizliğin toplumu huzursuz ettiğini belirterek, konuya ilişkin hangi önlemlerin alınacağını sordu.

ZgotmplZ

Güncel konuşmaların yapıldığı Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunda CTP Milletvekili Ürün Solyalı, asayiş konusunda güncel konuşma yaptı.

VİZESİ DOLANLARIN TAKİBİ

Solyalı, güvenlik konusunun hükümet tarafından öncelikli gündem konusu yapılmadığını söyleyerek, ihraç edilen kişilerin sayısına değindi.

Ülkeye girişinin ardından kişinin vize süresinin dolduğuna ilişkin takibin nasıl yapıldığını soran Solyalı, bu bilgiyi hangi kurumun takip ettiği konusunda bilgi talep etti.

DAVALARDA UYUŞTURUCU SUÇU BİRİNCİ

Solyalı, 2023’te Başsavcılığın 30 bin ceza davası açtığını söyleyerek, uyuşturucunun işlenen suçlarda birinci sırada olduğunu, 2024’te ise iki aylık sürede 25 şiddet olayı gerçekleştiğini, 65-70 kişinin buna bağlı tutuklandığını belirtti.

KKTC ismi kullanılarak ülkede organize suç örgütlenmesinin var olduğunu tespit eden raporlar bulunduğunu iddia eden Solyalı, silah ruhsatı verilmesine yönelik sorusunun yanıtlanmadığını söyledi.

ÖĞRENCİ OLMAYIP ÖĞRENCİ VİZESİ İLE GELENLER

Öğrenci vizesiyle ülkeye gelen ancak öğrenci olmayan kişilere engel olunması gerektiğini dile getiren Solyalı, bu kişilerin kaçak yollarla güneye geçtiğini, takibinin de yapılmadığını ileri sürdü.

"DENETİM İÇİN NELER YAPILACAK?"

“Denetlemekten ve denetlemeden uzak bir sistem yaratma peşindesiniz bu da sokağa suç olarak yansıyor ve toplumu huzursuz ediyor” diyen Solyalı, güvenlik yönetimine ilişkin planın ne olduğunu, hangi önlemlerin alınacağını sordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar