Girne'de motorlu polis timleri göreve başladı

27 Ocak 2024

Güncelleme: 28 Ocak 2024

A
A

Asayiş olaylarına erken müdahale ve suçları önleme amacıyla polis teşkilatında yeni uygulamaya konulan motosikletli polis timleri, ilk olarak Girne'de göreve başladı.

ZgotmplZ PGM

Suç önleme hizmetleri ve olaylara daha hızlı müdahaleyi gerçekleştirmek amacıyla, Girne’de motorlu polis timleri göreve başladı. 

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şube Amirliği'ne bağlı olarak görev yapacak olan motorlu polis timleri, temelde suçları önlemek amacıyla şehir içinde devriye halinde olacaklar. 

Özel olarak tasarlanmış polis kıyafetleri ile pilot bölge olarak seçilen Girne’de göreve başlayan motorlu polis timlerinin öncelikli görevleri arasında şunlar olacak:

  • Suçları önlemek maksadıyla şehir içinde devriye hizmeti yapmak,
  • Suçun meydana gelmesi halinde, olay yerine erken intikal ederek, olay yerinin emniyetini sağlamak, varsa mağdurlara ilk müdahaleyi yapmak için gerekli tedbirler ve önlemleri almak, 
  • Suç faillerinin süratle tespiti ve yakalanmasını sağlamak, 
  • Olay yerine gelen soruşturma ekibine, suç faillerini teslim ederek olayın soruşturmasını devretmek.

Motorlu polis timleri göreve başlamasına ilişkin Polis Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, KKTC Polis Genel Müdürlüğü'ne bağışlanan iki adet motosiklet ile sürücü kıyafetleri ve malzemeler 25 Ocak 2024 tarihinde Polis Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle Polis Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmişti. 

Bu maksatla TC Emniyet Genel Müdürlüğü, Asayiş Daire Başkanlığı'nda bir ay süreyle 'Motosikletli Polis Timleri Temel Eğitimine' tabii tutulan dört polis memuru, yeni uygulama için Girne’de göreve başladı.

Asayiş olaylarına erken müdahale ve suçları önleme amacıyla, Polis Teşkilatı'nda yeni uygulamaya konulan motosikletli polis timleri, yoğun mesai saatlerinde görev yapacaklardır.

Turizm bölgesi ve eğlence mekanlarının yoğunluğu dikkate alınarak, pilot bölge olarak seçilen Girne’de hizmet verilmeye başlanan uygulamanın ilerleyen günlerde diğer İlçelerde de yaygınlaşması hedeflenmektedir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar