"Gazze'de insanlık utanıyor, İsrailli kasaplar utanmıyor"

27 Nisan 2024

Güncelleme: 27 Nisan 2024

A
A

Meclis Başkanı Töre, “Parlamenterler Arası Kudüs Platformunun 5'inci Konferansı”na katıldı. Töre, konferansta yaptığı konuşmada, Gazze’de yaşananlardan insanlığın utandığını ancak medeni geçinen dünyanın utanmadığını kaydetti.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde kurulan ve çalışmalarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş'un himayesinde sürdüren “Parlamenterler Arası Kudüs Platformunun 5'inci Konferansı”na katıldı.

Töre, İstanbul'da düzenlenen konferansta, 75 devlet ve 9 kuruluştan 14 meclis başkanı, 10 meclis başkan yardımcısı, 9 birlik başkanı ile 600 milletvekiline hitaben bir konuşma yaptı.

Töre, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi diye bir yapının kalmadığını, kendilerini medeni gösteren Avrupa Birliği’nin ise canavarlaşan İsrail’in destekçisi olduğunu” ifade etti.

İsrail’in bebekleri, sivilleri ve insanları katlettiğini belirten Töre, Netanyahu yönetiminin her türlü yöntemi kullanarak Filistin’de soykırım gerçekleştirdiğini kaydetti.

"İNSANLIK UTANIYOR, İSRAİLLİ KASAPLAR UTANMIYOR"

Töre, "Gazze’de yapılan katliamlar utanç verici durumlara geldi. İnsanlık utanıyor, İsrailli kasaplar utanmıyor. Onlara destek veren medeni dediğimiz ülkeler utanmıyor." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) güvenilirliğinin kalmadığını dile getiren Töre, İsrail’in yaptığı zulme karşı olan tüm ülkeleri daha caydırıcı önlemler almaya davet ederek, birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

BMGK'nın ateşkes çağrısı dahi yapamadığını anımsatarak, Amerika Birleşik Devletlerinin tutumunu eleştiren Töre, “Gazze'de bir soykırım yaşanıyor. İsrail'in yaptığı soykırım, utanç verici bir şeydir. Birleşmiş Milletler hiçbir işe yaramıyor. İsrail'i durdurmaya yetmiyor çünkü İsrail'in arkasında ABD ve Avrupa Birliği var” ifadelerini kullandı.

"ALDANMAYALIM BİRLİK OLALIM"

BM Güvenlik Konseyini Gazze konusunda adil olmamakla eleştiren Töre, İsrail saldırganlığının durdurulabilmesi için Müslüman ülkelerin birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiğine dikkati çekti.

Filistin’deki grupların aralarından çekişmeyi bırakıp birlik olması gerektiğini belirten Töre, “Filistin’in geleceğini birlikte kurtarmalıyız” dedi.

Bugün Gazze’de yaşananların yarın başka bir ülkede de yaşanabileceğini ifade eden Töre, yıllar önce Kıbrıs Türk Halkı’nın da katliamlara maruz kaldığını ve Birleşmiş Milletlerin başarısızlığını gördüğünü kaydetti.

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında BM Güvenlik Konseyinin kısa sürede taraflara ateşkes çağrısında bulunduğunu hatırlatan Töre, Türk ordusunun bu kararlara uyduğunu hatırlattı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, konuşmasını “Aldanmayalım ve birlik olalım” sözleriyle tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar