Gazze'de can kaybı 9 bin 500'e yükseldi

4 Kasım 2023

A
A

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 500'e yükseldi.

ZgotmplZ
Gazze'nin Nuseyrat Kampı bölgesine düzenlenen saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu yaralılar, Deyr Belah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirildi. Hayatını kaybedenlerin yakınları üzüntü yaşadı.
AA

İsrail, Gazze Şeridi'ni 29 gündür yoğun bombardıman altında tutuyor.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, İsrail saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıpları ve yıkımın boyutlarına ilişkin bilgi verdi.

Maruf, İsrail saldırılarında Gazze'de 7 Ekim'den bu yana öldürülenlerin sayısının 3 bin 900'ü çocuk, 2 bin 509'u kadın olmak üzere 9 bin 500'e çıktığını belirtti.

İsrail saldırılarında 55 cami, 3 üniversite, 3 kilise ve Vakıflar Bakanlığı'na bağlı 3 binanın yıkıldığı bilgisini veren Maruf, 16 hastane, 32 sağlık ocağı, 27 ambulans ve 105 sağlık merkezinin zarar gördüğünü kaydetti.

40 BİN KONUT TAMAMEN YIKILDI

Maruf, saldırılar nedeniyle 40 bin konutun tamamen yıkıldığını, 220 bin konut ve 88 hükümet binasının zarar gördüğünü ya da kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Filistinli yetkili, İsrail ordusunun 220 okulu vurduğunu ve bunlardan 60'ının tamamen hizmet dışı kaldığını belirtti.

İsrail ordusu, Deir Al Balah kentindeki Maghazi Kampı bölgesine saldırı düzenledi. Saldırı sonrası bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldı.
BLİNKEN'IN ZİYARETİYLE EŞ ZAMANLI OLARAK İSRAİL'İN SALDIRGANLIĞI ARTTI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bölgeye ziyaretiyle eş zamanlı olarak İsrail'in son 24 saatte Gazze'ye yönelik saldırganlığını artırdığına dikkati çeken Maruf, İsrail güçlerinin katliamlar gerçekleştirerek Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ve Gazze kentinde hayatı, tümüyle ortadan kaldırmaya çalıştığını dile getirdi.

Maruf ayrıca İsrail'in daha fazla hastaneyi hedef almak istediği konusunda uyarıda bulunarak, masum canların kurtarılması için acilen hastanelere yakıt girmesi çağrısı yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar