"Fumigasyon" sayesinde narenciye yurt dışına açılabilecek

1 Şubat 2024

Güncelleme: 13 Şubat 2024

A
A

Türkiye üzerinden yurt dışına narenciye ihracı için, ürünlerin limanda ilaçlı gazlarla haşerelerin yok edilmesi yöntemi olarak bilinen "fümigasyon" işlemine tabi tutulduğu bildirildi.

ZgotmplZ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’ye gönderilecek narenciyeye fumigasyon* işlemi yapılması gerektiğini, bu işlemlerin limanda yapılmaya başlandığını duyurdu.

Bakanlık’tan TAK’a yapılan açıklamada, Türkiye, Irak, Azerbaycan ve Rusya’ya gidecek olan narenciyenin bu işlemden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Fumigasyon, ilaçlanacak olan malzemelerin bir poşet yada kaplama içerisine yerleştirilip ilaçlı gazlarla haşerelerin yok edilmesi yöntemi olarak tanımlanıyor. 

Açıklamaya göre, fumigasyon kamyonlar gemiye binmeden yapılıyor, işlemden sonra kamyonlar 24 saat bekletiliyor ve daha sonra ürün havalandırılarak gemiye yükleniyor.

Yeşillenme hastalığına sebep olabilecek vektör (taşıyıcı böceği) ve yumurtasının fumigasyonla öldüğünün denemelerde görüldüğü kaydedildi. Söz konusu hastalığının ihracata engel olmaktan kalktığı belirtildi.

MALİYETİ YA ÜRETİCİ YA TÜCCAR KARŞILIYOR

Bakanlık açıklamasında, fumigasyon maliyetinin üreticinin tüccarla yaptığı anlaşmaya bağlı olarak ya üretici ya da tüccar tarafından karşılanacağı kaydedildi.

Açıklamada, yeşillenme hastalığının ülkede henüz görülmediği ancak taşıyıcı böceğin tespit edildiği hatırlatıldı. Hastalığa vektör böceklerinin direkt neden olmadığı ancak bakteriyi ağaca taşıyanların söz konusu böcekler olduğu, dolayısıyla söz konusu vektörlerin hastalığın görüleceğinin habercisi sayıldığı kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar