Fassino'nun Maraş raporu onaylandı: Türk tarafı ret oyu verdi... Rumlar sevindi

1 Haziran 2024

Güncelleme: 1 Haziran 2024

A
A

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Komitesi'nde, Maraş Raportörü Piero Fassino’nun Maraş ön raporu onaylandı. Kıbrıs Türk tarafının ret oyu verdiği "Maraş'ın yasal sakinlerine iadesi" çağrısı yapan rapora, Rum tarafı teşekkür etti.

ZgotmplZ

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nin (AKPA) Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi, cuma günü Maraş Raportörü İtalyan Milletvekili Piero Fassino’nun Maraş ön raporunu kabul etti.

Yapılan resmî basın açıklamasına göre, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi’nin Oslo'da gerçekleştirilen oturumunda, Komite Raportörü “Maraş'ın yasal sakinlerine iadesi çağrısı” yaptı.

Fassino'un raporu bazı değişikliklerle, Komite toplantısında çoğunluk tarafından kabul edildi. Komite üyesi Türk parlamenterler, rapora ret oyu verdi ve karşı görüş bildirme niyetinde olduklarını açıkladılar.

AKPA Komitesi toplantısında konuşan Komite'nin Rum üyesi Yorgos Lukaidis, raportöre raporu için teşekkür etti; bu raporun, Kıbrıs sorununun çözümü açısından AKPA’nın Kıbrıs'taki duruma ve Maraş'a verdiği önemi yansıttığını ifade etti.

Konuşmasında, Kıbrıs Rum tarafının tezlerini tekrarlayarak, Maraş'ın Birleşmiş Milletler idaresi altında meşru sakinlerine geri verilmesini öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 550 ve 789 sayılı kararlarının uygulanması gereğini savunan Lukaidis, Türk tarafına, Kıbrıs'ta “iki devletli” çözüm yönündeki kabul edilemez iddiasından vazgeçmesi ve Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm için müzakere masasına dönmesi çağrısında bulundu.

Lukaidis, Maraş'ın açılmasının Birleşmiş Milletlerin ve AKPA’nın ilgili tüm kararlarına aykırı olduğunu iddia etti.

AKPA Komitesi’nin kabul ettiği Maraş Ön Raporu, haziran ayında yapılacak oturumda nihai onay için AKPM Genel Kurulu’na sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar