"Duruşumuzu anlamıyor, sendikasının imajına daha fazla zarar vermemesi için dikkatli açıklamalar yapmalı"

15 Şubat 2024

Güncelleme: 15 Şubat 2024

A
A

KTMMOB, KTOEÖS Başkanı'nın yaptığı "okul binası deprem raporlarını açıklamıyorlar" iddiasına yanıt verdi. Birlik, sürecin uzun ve zahmetli olduğunu, gereğini yaptıklarını belirtti.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Tahir Gökçebel’in bir programda; Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB)'nin okul binalarının deprem riski raporlarını açıklamadığı ve böylece Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikalarının ekseninde hareket ettikleri yönündeki ithamına KTMMOB Başkanı Tunç Adanır, "bilimsel" temeli olan bir yanıt verdi.

"ANLAMSIZ VE TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA"

Gökçebel’in, “KTMMO ve İMO’nun deprem riski raporlarını bilerek açıklamayarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikalarının ekseninde hareket edildiğini ima ederek; kızgın olduğunu söylemesini” şaşkınlıkla okuduklarını kaydeden Adanır, bu açıklamayı anlamsız ve talihsiz diye niteledi.

"GÖKÇEBEL'İN AÇIKLAMASI, DEĞER BİLMEZLİKTİR"

KTMMO Başkanı Tunç Adanır, “6 Şubat felaketinin yaşandığı ilk günden bugüne birliğin ve odaların hassasiyetini, duruşunu, çabalarını ve bu felaketin sonuçlarına sebep olanlara öfkesini bilmeyerek veya anlamayarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyan Tahir Gökçebel’i sendikasının imajına daha fazla zarar vermemesi adına dikkatli açıklamalar yapmaya davet ettiklerini” kaydetti ve yapılan ithamı “değer bilmezlik” olarak niteledi.

"BU UZUN VE ZAHMETLİ BİR SÜREÇTİR, ODA VE BİRLİK GEREKENİ YAPMAKTADIR"

Deprem felaketi sonrasında kısa sürede tamamen gönüllülük esasıyla seferber olunarak, ülkedeki tüm okulların ve hastanelerin deprem etkisi altında risk durumları sıralamasını yaptıklarını hatırlatan Adanır, süreçle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“İnşaat Mühendisleri Odası tarafından okulların deprem etkisi altında risk sıralaması raporu açıklandıktan sonra ikinci aşamada okul binalarından örnekler alınması, beton ve demir numunelerinin laboratuvarda testlerinin yapılması, deprem anında binanın performansı ile ilgili proje çalışmalarının yapılması uzun ve zahmetli bir süreç gerektirmektedir. Mühendislerimiz, bilimsel ve teknik veriler doğrultusunda (iyileştirme veya kullanım dışı kararı) binalarla ilgili gerekli kararlarını almaktadır ve almaya devam edeceklerdir. KTMMOB ve İMO bilimsel ve teknik konularda hiçbir zaman siyasi erkin etkisinde kalmamıştır ve bundan sonra da kalmayacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar