Dışişleri'nden Rum askerlerini eğitecek ABD'ye sağduyu çağrısı

3 Ekim 2022

Güncelleme: 3 Ekim 2022

A
A

ABD'nin, Rum ordusunu eğitme kararına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetimini, sağduyu ile hareket etmeye ve iş birliği yapmaya davet etti.

ZgotmplZ

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs'a uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına tamamen kaldırmasının ardından Rum askerlerini eğitmeye hazırlanan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimine tepki gösterdi.

ABD'nin Rum ve Yunan yanlısı tutumunun kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada, ABD yönetimi sağduyu ile hareket etmeye davet edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) 1987 yılından bu yana uyguladığı silah ambargosunu tamamen kaldırdığını kısa bir süre önce açıklayan ABD yönetiminin, ülke ve Türkiye’ye yönelik tahrikkar tutumunu devam ettirdiği ve bu kez, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın, 30 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada, Rum tarafının ABD Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen “Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programı” kapsamına dahil edilmesi amacıyla, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun New Jersey Eyaleti Milli Muhafızıyla eşleştirildiğini duyurduğu kaydedildi.

Açıklamada, daha geçen  günlerde kaldırılan silah ambargosunun ardından, savunma alanında yapılan bu işbirliği açıklamasının, ada ve bölgedeki gerginliği tırmandırmaktan başka bir amaç gütmediği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasının devamı şöyle:

“GKRY’nin, askeri ve siyasi alanda ABD Yönetimi tarafından desteklenmesi ve cesaretlendirilmesinin tarafımızca kabul edilmesi asla mümkün değildir. ABD’nin Rum/Yunan ikilisi ile birlik olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’ye karşı dostane olmayan bir yaklaşım sergilediği değerlendirilmektedir.

Hal böyle iken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin bu gelişmelere izleyici kalmasının beklenmesi mümkün değildir. Nitekim yetkililer, ABD’nin GKRY ve Yunanistan lehine attığı adımlar karşısında, Türkiye’nin güvenliğini ve Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak için gerekli adımları kararlılıkla atacaklarını dünyaya duyurmuşlardır. Kıbrıs adasında ve bölgedeki hak ve çıkarlarımızı, tek dayanağımız ve koruyanımız olan Anavatan Türkiye ile birlikte savunacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’yi kendisinden uzaklaştırmak ve halihazırda hassas olan dengeleri Rum tarafı ve Yunanistan lehinde değiştirme niyetinde olduğu anlaşılan ABD Yönetimi’ni, sağduyu ile hareket etmeye davet ediyoruz. Adada ve bölgede huzur ortamını tesis etmek ve sürdürmek için, her zaman olduğu gibi, tarafları diyalog ve iş birliği yapmaya çağırıyoruz.

Her daim tekrar ettiğimiz gibi, bu tür olaylar, Türkiye’nin adadaki etkin ve fiili garantörlüğünün ne kadar haklı ve vazgeçilmez olduğunun bir kez daha tescilidir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar