Dışişleri: Kıbrıs Rum liderliği, "çözüm isteyen taraf" gibi görünmeye çabalıyor

27 Nisan 2024

A
A

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum liderliğinin Rum basınına, "Türk tarafının iki devletli bir çözümden değil, sadece egemen eşitlikten söz ettiği" şeklinde haber yaptırarak, kendini "çözüm isteyen taraf" olarak göstermeye çalıştığını kaydetti.

ZgotmplZ

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum basınında yer alan ve Rum Ulusal Konsey toplantısına ilişkin yanlış haberler yayımlandığını kaydetti.
 
Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapılarak, Kıbrıs Rum basınında, dün toplanan Rum Ulusal Konsey toplantısına atıfla, çeşitli gerçek olmayan, manipülatif haberler yayınlandığı belirtildi.

Açıklamada, Kıbrıs Rum liderliğinin, Kıbrıs meselesinde uluslararası toplum nezdinde “çözüm isteyen taraf” olarak görünmek amacıyla basına yalan ve yanlış haber düzenlettiğinin aşikar olduğu ifade edilerek, durum "nafile girişimler" olarak değerlendirildi. 

Kıbrıs Rum basınının; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin taraflara yeni bir öneri sunduğu, ancak Türk tarafının bu öneriyi reddettiği; Kıbrıs Türk tarafının iki devletli çözüm modelinden vazgeçtiği ve görüşmelerin başlaması için talep edilen şartlarda değişiklik meydana geldiğini öne sürdüğü ifade edilen Bakanlık açıklamasının devamında şunlar kaydedildi:

"BM Genel Sekreteri’nin tarafımıza ilettiği herhangi resmi bir toplantı önerisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Kıbrıs Türk tarafının BM tarafından önerilen gayri resmi üçlü ve/veya beşli konferans önerisini reddettiği, Rum tarafının ise bu öneriyi kabul ettiği şeklindeki haberler asılsızdır.

Şu anda Kişisel Temsilci Maria Angela Holguin Cuellar tarafından yürütülmekte olan süreç dışında başka herhangi bir girişim söz konusu değildir. Holguin’in görev yönergesi ise yeni bir müzakere sürecine başlamak için taraflar arasında ortak zemin bulunup bulunmadığını tespit etmektir, ortak bir zemin arayışı değildir.

Holguin’in bu amaçla yürüttüğü süreç bağlamında önümüzdeki haftalarda üçüncü kez Kıbrıs’a gelmesi beklenmektedir. Kıbrıs’ta taraflar arasında ortak bir zemin bulunmadığı ortada iken, altı aylık görev süresi 4 Temmuz itibarıyla son bulacak olan Holguin’in öncelikle tespitlerini BM Genel Sekreteri’ne sunması beklenmektedir.

Rum basınında iddia edildiği gibi, Türk tarafının iki devletli bir çözümden değil, sadece ‘egemen eşitlikten’ söz ettiği şeklindeki söylemler, tamamen Rum liderliğinin hayal ürününün eseridir.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Nisan 2021’de Cenevre’de gerçekleştirilen beşli gayrı resmi toplantıda ortaya konan pozisyonumuz esastır. Buna göre Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün yeniden teyit edilmesi gerekmektedir. Bunun nasıl yerine getirileceği de bahse konu toplantıda sarih bir şekilde uluslararası topluma duyurulmuştur.

Egemen eşitlik, eşit uluslararası statü olmadan bir anlam taşımamaktadır. Diğer bir deyişle, halkımızın egemen eşitliğinin yanı sıra özgür iradesi ve kendi kaderini tayin hakkına dayanan devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kabulü bir bütündür.

Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir uzlaşıya varılması için ortaya koymuş olduğu yeni zeminde herhangi bir değişiklik olması söz konusu değildir. Kıbrıs Türk tarafının, Anavatan Türkiye tarafından da desteklenen pozisyonu, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün yeniden teyidiyle, Kıbrıs’ta mevcut iki devlet arasında iyi komşuluk ilişkilerini teminen bir işbirliğini müzakere etmektir. Bu pozisyonumuzun geçerliliğini koruduğunu hatırlatırız."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar

İlginizi Çekebilir