Diploma soruşturması: Eski İçişleri Bakanı sekreteri 7 gün daha tutuklu

Kamalı Haber, 29 Nisan 2024

Güncelleme: 6 Mayıs 2024

A
A

KSTU'dan usulsüzlükle diploma aldığı iddiasıyla tutuklanan eski İçișleri Bakanı Sekreterinin evinde resmi belgeler bulundu. Zanlı, 7 gün daha tutuklu kalacak.

ZgotmplZ Kamalı Haber

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTU) yürütülen sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanarak, geçen Cuma günü Güzelyurt’ta mahkemeye çıkarılan ve aleyhinde 3 gün tutukluluk emri alınan İçişleri Bakanlığı sekreteri R.S., bugün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran polis, zanlının 10 Ekim 2019 tarihinde okula ilk kaydının yapılmış gibi gösterilerek, 8 Mayıs 2023 tarihinde Bussines Administration Lisans bölümüne kaydının yapıldığını, 4 yıl öğrenim görmüş gibi 19 Haziran 2023 tarihinde 47 sahte ders notu verilmek suretiyle aynı gün lisans seviyesinden mezun edildiğini söyledi.

Zanlının sahte diplomayı Lefke Avrupa Üniversitesine sunarak, master başvurusu yaptıklarını belirlediklerini açıklayan polis, zanlının evinde yapılan aramada gizli ibareli belgeler ve yazışmalar tespit ettiklerini söyleyerek, 7 gün ek süre istedi.

SAVCI BELGELERİ SORDU

Savcının, belgelerin içeriğini sorması üzerine polis, ıslak imzalı ve gizli ibareli belgelerin ihraç ve vatandaşlıklarla ilgili olduğunu ve zanlının odacısının belgeleri kutu içerisinde kendisine getirdiğini söylediğini aktardı.

Savcının zanlının ne iş yaptığı sorusuna polis, zanlının ifadesinde İçişleri Bakanlığında çalıştığını, ancak odası olmadığı için bazen işe gitmediğini söylediğini, bu hususun araştırıldığını açıkladı.

AVUKAT: PANDEMİ NEDENİYLE UZAKTAN EĞİTİM ALDI

Zanlının avukatı ise bir önceki İçişleri Bakanının görevden alınınca zanlının da bir günde görevden alındığını, odasını apar topar topladığını, evdeki belgelerin de aceleyle toplandığı için eşyaları arasına karıştığını savundu. Zanlının S.G. ile yazışmalarının olduğunu, bu yazışmalarda “dersler ağır, sınav kötü geçti” gibi ifadeler yer aldığını, zanlının 2021’de okula kayıt yaptığını, o dönemde pandemi olduğu için uzaktan eğitim aldığını iddia etti.

Yargıç, zanlının 7 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar