Devletin tepesindeki vurgunları kim denetleyecek?

19 Mart 2024

Güncelleme: 19 Mart 2024

A
A

CTP Milletvekili Sami Özuslu, özellikle üniversite alanında yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin endişe verici olduğunu belirtti. Ayrıca, devletin tepelerindeki vurgunların kim tarafından denetleneceği konusunu sorguladı.

ZgotmplZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Sami Özuslu, “Son Siyasi Gelişmeler” konulu güncel konuşma yaptı.

Ülke gündemine değinerek, memlekette yolsuzluk ve usulsüzlüğün kol gezdiğini ifade eden Özuslu, insanların, üniversite alanında yaşanan yolsuzluk usulsüzlük ve usulsüz verilen diplomalar, kayıt tarihinden sonra verilen belgeler, insan sayısının okullardaki sayıyla örtüşmediğini gördüğünü kaydetti.

“Vurgunların sürdüğü bu yapıda devletin tepelerine kim bakacak” diye soran Özuslu, “Eğer bunlar gözden kaçırılmasaydı, AKSA’ya verilen imtiyazlar, yeni sözleşmede bu şirkete sağlanan milyonlarca liralık rant gözden kaçırılmayacaktı.” dedi.

Kıb-Tek’in 21 milyon dolar zarara uğradığını ileri süren Özuslu, sabit radarlar konusunda da devletin zarara uğratıldığını savundu.

Özuslu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı'nın ihalesiz olarak ülkedeki radarları Türkiye’deki bir şirkete vereceğini savundu.

Turizm konusuna da değinen Özuslu, fuarlardaki stantların ücretlerinin neden 2-3 misli arttığını sorarak, pandemi döneminde meydana gelen Jet raporu konusunu anımsattı. Özuslu, o konuda bir arpa boyu yol kat edilemediğini kaydetti.

Dönemin yetkililerinin Jet raporu konusunda açıklama yapması gerektiğini, faili bilinmeyen skandalın detaylarının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini vurgulayan Özuslu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’i doğru bilgileri açıklamaya çağırdı.

Özuslu, ülke eğitim kurumlarında kayıtlı öğrenci sayılarını detaylı olarak, hem yazılı, hem de sözlü olarak öğrenmek istediğini dile getirdi.

ÇAVUŞOĞLU: 12 ÜNİVERSİTE YOK HÜKMÜNDE

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Özuslu’ya cevaben yaptığı konuşmada, 12 üniversiteyi kapatacağını söylediğini ve nedenini daha önceki konuşmasında açıkladığını belirtti.

Üniversite ön izinlerinin 2 yıl eğitime başlanmaması halinde iptal olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu,  bu konuda kendilerinin bir yazı yazmaları gerekip gerekmediğini konusunda savcılıktan görüş beklediklerini ifade etti. Çavuşoğlu, her halükarda bu 12 üniversitenin kendileri için yok hükmünde olduğunu kaydetti.

Toplumu yanıltmamak adına muhaceretten bilgi aldıktan sonra rakamlar konusunda bilgi vereceğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, rast gele bir rakam söylemenin doğru olmadığını, önümüzdeki günlerde bu konuda net bilgi vereceklerini söyledi.

Jet raporu konusunda polisten açıklama beklediklerini, polisten açıklama gelmeden kendi kafasına göre bu konuda bir açıklama yapamayacağını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, fuar harcamalarıyla ilgili konuya da değinerek, fuar harcamalarının sabit olduğunu ancak, karşılığında alınacak getirinin sabit olmadığını, ülkeye kaç turist gelebileceğini bilemediklerini belitti.

Kara parayla ilgili yasayı Meclisten birlikte geçirdiklerini anımsatan Bakan Çavuşoğlu, yasadaki boşlukların giderilmesinin ardından bu konudaki çalışmaların önümüzdeki günlerde daha şeffaf yapılabileceğine inanç belirtti.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar