Depremin 1'inci yıl dönümü: KKTC 49 vatandaşını kaybetti, Ada'ya ateş düştü

6 Şubat 2024

Güncelleme: 6 Şubat 2024

A
A

Bir yıl önce 7,7 ve 7,6 büyüklükteki Kahramanmaraş merkezli depremlerde, 35'i Şampiyon Melekler olmak üzere 49 KKTC vatandaşı yaşamını yitirdi. Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde başlatılan adalet mücadelesi ise sürüyor. Neler yaşandı?...

ZgotmplZ

Bugün depremin 1'inci yıldönümü.

Geçen yıl şubat ayında Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş merkezli depremler, 7,7 ve 7,6 büyüklükleriyle "asrın felaketi" olarak nitelendirildi.

Bu depremlerde 35 kişi Adıyaman'da, 7 kişi Hatay ve Osmaniye'de, 7 kişi de diğer illerde olmak üzere toplam 49 KKTC vatandaşı yaşamını yitirdi.

Adıyaman'daki İsias Otel'de Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol kafilesi bulunuyordu. Otelde 35 kişiden oluşan Şampiyon Melekler'in haricinde turist rehberleri de hayatını kaybetti. Otel 72 kişiye mezar oldu.

Enkaz altında kalan kafilenin kurtarılması için, aynı gün uçak ve gemilerle arama kurtarma ekipleri ve öğrencilerin aileleri Adıyaman’a gitti.

İlk cansız bedenlere 8 Şubat’ta ulaşıldı, 11 Şubat’ta ise tüm kafile enkazdan çıkarıldı. Velilerden Evren Çavdır, 132 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Diğer yandan, deprem nedeniyle KKTC’de yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi.

Farklı günlerde ülkeye getirilen cenazeler, Ercan Havaalanı’nda gözyaşlarıyla karşılanırken, çoğu Gazimağusa olmak üzere Yeniboğaziçi, Atlılar, Dörtyol, Vadili ve Ulukışla Kabristanlığı’nda toprağa verildi.

İsias Otel’de hayatını kaybeden öğrenciler İranlı ressam ve karikatürist Alireza Pakdel’in çizdiği resimle ölümsüzleşti. Bir enkazdan ay ve yıldızlardan oluşan voleybol topuna vurmak için yukarıya yükselen iki öğrencinin betimlendiği resim, çocukların anısını yaşatmak için kurulan Şampiyon Melekler Derneği’nin de amblemi oldu.

KKTC’yi ziyaret edip devlet ve hükümet yetkilileriyle de görüşen Pakdel’in eseri Posta Dairesi tarafından anı pulu ve ilk gün zarfı olarak da bastırıldı.

Ölen öğrencilerin anısını yaşatmak ve sorumlulardan hesap sormak amacıyla 15 Nisan 2023'te Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği kuruldu. Dernek, Bakanlar Kurulu kararıyla 2 Şubat 2024'te hayır kurumu ilan edildi.

Dernek öncülüğünde bir dizi etkinlik düzenlendi, kampanyalar başlatıldı ve adalet arayışı sürdü.

DAVA SÜRECİ

Cumhuriyet Meclisi’nde depremle ilgili komiteler de oluşturuldu. Türkiye’deki depremle ilgili hukuki ve adli sürecin izlenmesiyle ilgili olan komitenin üyeleri, Ankara’ya, Adıyaman’a ziyaretler gerçekleştirdi, soruşturmayla ilgili süreci takip etti.

72 kişiye mezar olan İsias Otel’e ilişkin dava 4-7 Ocak tarihlerinde görüşüldü ve ara karar açıklandı.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca, 5'i tutuklu 11 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, bilirkişi raporları yer aldı.

Otelin 5 Ocak 1993'te ruhsatının "konut" olarak alındığını ancak 8 Kasım 2001'de ruhsatının otel olarak yenilendiği ifade edilen iddianamede, "Dosyada bulunan bilgi ve belgelerden yapıya 2016 yılında ruhsatsız bir kat eklendiği ve toplam kat sayısının 9'dan 10'a çıktığının görüldüğü, eklenen bu katın 410 metrekare olduğu belirlenmiştir." denildi.

Otelin faaliyete geçmesinin ardından farklı tarihlerde tadilat yapıldığı belirtilen iddianamede, "2014-2015 yıllarında yapılan değişikliklerle otelde kapasite artışı olduğu ve bunun yanı sıra 2016'da deprem güvenliğini göz ardı ederek proje dışı ruhsatsız kat yaptırıp yapının taşıyıcı sistemine ek yük yüklendiği anlaşılmıştır. Alınan bilirkişi incelemesinde yapının beton kalitesinin her iki yönetmelik kapsamında da gerekli şartları sağlamadığı belirlenmiştir. Bu yetersizlik ve eksikliklerin binanın yıkılmasında etkili olduğu anlaşılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4-7 Ocak tarihlerinde, dört gün süren duruşmalar sonunda, tutuklu olan 11 sanıktan 5’inin, “Ahmet Bozkurt, Efe Bozkurt, Erdem Yıldız, Halil Bağcı ve Mehmet Fatih Bozkurt’un” tutukluluk halinin devamına; adli kontrolle serbest olan 6 sanık, “Bilge Açık, Hasan Aslan, Mehmet Göncüoğlu, Seda Zeren, Şule Özbek ve Ulviye Bozkurt’un” durumunun da aynen devam etmesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma ise 26 Nisan’da olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar