DAÜ'ye Denktaş büstü

14 Kasım 2023

A
A

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın büstü DAÜ’de törenle açıldı.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre tarafından Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’na hediye edilen kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın büstü, bugün düzenlenen törenle açıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre törene; DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Dr. Erdal Özcenk, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, Gazimağusa Belediyesi Başkanı Süleyman Uluçay, DAÜ VYK üyeleri Anıl Kaya, Ersun Kutup, Halil İbrahim Orun, Hasan Esen, DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Karatepe ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kızı Ender Denktaş Vangöl de katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, açılış konuşmaları öncesinde, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamındaki yoğunluk nedeniyle törene katılamayan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin mesajı okundu.

Töre mesajında, “Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı, mücadele liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ve tüm aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anar, Cumhuriyet’imizin 40’ıncı yılının hayırlara vesile olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın büstünün açılışı kızı Ender Denktaş Vangöl tarafından yapıldı.

KONUŞMALAR...

Gazimağusa Belediyesi Başkanı Süleyman Uluçay, KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümünde Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın büstünün açılmasından “onur duyduğunu” kaydetti.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, Denktaş’ın büstünü hediye eden Meclis Başkanı Töre’ye teşekkür etti. 

Büstün gelecek nesillere Denktaş’ın izinde yürüme sorumluluğunu hatırlatacağını belirten DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı  Erdal Özcenk de, DAÜ olarak Denktaş’ın ismini ilelebet yaşatacaklarını kaydetti.

Büstün açılışında katkıları olan ve kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş ile birkaç yıl çalışma imkanı bulan DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu üyesi Anıl Kaya ise konuşmasında, Denktaş’tan feyz almamanın ve etkilenmemenin mümkün olmadığını belirtti. Denktaş’ın her konuşmasında ve nefesinde “devlet, millet, bayrak ve ana vatan” diyerek topluma verdiği mesajlarında bu kavramların asıl var oluşun ana nedenleri olduğunun altını çizdiğini belirten Kaya, sözlerini “Sayın Cumhurbaşkanım, rahat uyu. Kurmuş olduğun Cumhuriyet’in 40’ıncı yılında, Kıbrıs Türk halkı sizleri bağrına basıyor, daha iyi anlıyor.” diye sonlandırdı.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kızı Ender Denktaş Vangöl de, 40 yıl önce Cumhuriyet’in kurulmasının verdiği heyecanı ve inancı yaşamış biri olduğunu belirterek, bugünlere gelindiğinde, “Keşke o heyecan devam edebilmiş olsaydı.” diye düşündüğünü aktardı. Devletin varlığının herkes için çok kıymetli olduğunu belirten Vangöl, Denktaş’ın büstünün açılmasıyla onun verdiği emeğin taçlandırıldığını ve bundan büyük bir onur ve gurur duyduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar