DAÜ'de en yüksek maaşlar, müsteşar seviyesine güncelleniyor

12 Şubat 2024

Güncelleme: 15 Şubat 2024

A
A

Meclis'te DAÜ'de yaşanan mali sorunlar gündeme getirildi. Çavuşoğlu, DAÜ'de emekli bir profesörün 248 bin TL’ye kadar maaş aldığını, yeni düzenlemeyle en yüksek maaşın müsteşar maaşı düzeyine çekileceğini söyledi. CTP'den tepki geldi...

ZgotmplZ

Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde (DAÜ) yaşanan mali sorunlar da konuşuldu.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, DAÜ’nün kalite odaklı yükseköğrenimin öncüsü ve lokomotifi olması gerektiğini kaydederek, DAÜ ile ilgili tartışmaların artık bitmesi gerektiğini söyledi.

“DAÜ vasatlaşırsa, bu yükseköğretimin bir bütün olarak daha da aşağıya inmesine neden olacak” uyarısında bulunan Erhürman, “DAÜ’yü konuşurken sadece DAÜ’yü değil, ülkede yükseköğretimin kalitesini konuşuyoruz” dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: EN YÜKSEK MAAŞ MÜSTEŞAR MAAŞI KADAR OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise Hükümetin DAÜ’den ve DAÜ’nün kalitesinden vazgeçmeyeceğinin altını çizerek, hükümetin en yüksek profesör maaşını en yüksek müsteşar maaşına eşitlemeyi ve öğretim görevlisine yaptıkları yayınlar için ise ayrıca bir miktar ödenmesini teklif ettiklerini aktardı.

Bazı profesörlerin 160-170 bin TL maaş aldığını, emekli bir profesörün ise 248 bin TL’ye kadar emekli maaşı aldığını söyleyen Çavuşoğlu, gelir- gider dengesinin sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Çavuşoğlu, öğretim görevlilerinin ders saatlerinin yükseleceğini de belirtti.

CTP Milletvekili Erkut Şahali yerinden söz alarak DAÜ’de yönetsel ve idari bir zafiyet olduğuna işaret etti ve Bakana, 2019’dan beridir siyasi iradeyle görevde olan kişilerle ilgili ne yapmayı düşündüklerini sordu. Soru üzerine Çavuşoğlu, idari anlamdaki değerlendirmeyi hükümetin gündemine getirebileceğini ve Hükümetin karar verebileceğini anlattı.

Yerinden söz alan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, DAÜ’ye bütçe dahilinde bakıldığını, DAÜ’nün KKTC ve Gazimağusa için ekonomik öneminin ve büyük resmin göz ardı edildiğini söyledi. Uluçay, DAÜ’de “yüksek” diye adlandırılan gelir kalemlerinin azınlığına düştüğünü kaydederek, maaşlarda müsteşar maaşının biraz daha üzerinde bir ayarlama yapılırsa uzlaşıya varılacak gibi görüldüğünü, bunun dikkate alınıp alınmayacağını, müsteşar maaşının üzerine çıkılıp çıkılmayacağını sordu.

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, Uluçay’ı “popülizm gailesi” taşımakla suçlayarak, “Biz ülkenin kurtuluşunda DAÜ’süz bir kurtuluşu düşünmüyoruz, DAÜ ilelebet yaşayacak. Uzlaşı anlamında, müsteşar maaşı sınırımızdır…” dedi. ADEK kriterleri, yayın ücreti ve yüzdelik olarak bir açılım yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, “Onlar 120 bin TL’ye kadar gerilediler. Bu ülkede en yüksek maaşımız müsteşar maaşıdır, bir devletin de önerebileceği en yüksek maaş müsteşar maaşı olabilir… Yani bir müsteşar bir hocadan daha değersiz değildir, ya da bir hoca müsteşardan daha değersiz değildir…” şeklinde konuştu.

Ardından yerinden söz alan CTP Milletvekili Filiz Besim ise, “Bilim insanları kaliteli memur değildir” diyerek, maaşlarla ilgili yapılan konuşmadan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

ERHÜRMAN: DAÜ'DE ''TÜM MAAŞLAR YÜKSEK'' ALGISI YARATILMASI DOĞRU DEĞİL

Yeniden söz alan CTP Genel Başkanı Erhürman, DAÜ ile ilgili kamuoyunda tüm çalışanların yüksek maaş aldığı algısı yaratılmasının doğru olmadığını söyledi ve son 5 yıl içinde DAÜ’de sıkıntıların büyüdüğünü kaydetti. Erhürman, DAÜ’de VYK’nın yasal yapısının değiştirilmesini ve özerk bir yapı kurulmasını istedi.

Çavuşoğlu ise yerinden söz alarak, ''Biz hocaların maaşının peşinde değiliz ama orada bir gelir gider dengesi gerekiyor'' dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar