DAÜ ile YODAK gündemden düşmüyor

20 Şubat 2024

A
A

Cumhuriyet Genel Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Demokrat Parti Girne Milletvekili Serhat Akpınar ile CTP milletvekili Erkut Şahali yükseköğretim, YÖDAK ve DAÜ konularını ele aldı.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Genel Kurulu’nda  YÖDAK ve DAÜ konuşuldu.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Demokrat Parti Girne Milletvekili Serhat Akpınar ile CTP milletvekili Erkut Şahali yükseköğretimde yaşanan sıkıntıları konuştu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NAZIM ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, milletvekillerini yanıtladığı konuşmasında,  gelecek hafta Başbakan Ünal Üstel başkanlığında DAÜ ile ilgili bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Çavuşoğlu,  “Konu bu hafta tamamlanmış olacak, tartışmadan uzak artık prosedür çalışacak. Rakamlarla ilgili bir tartışma da olacaksa ben yalnız başıma belirleyici değilim…” dedi.

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, YÖDAK ile ilgili konuşmasında ise, “Eğitim Bakanlığı, hiçbir zaman YÖDAK’ın çalışmalarına engel olmadı, aksine destek oldu. Tıkanan durumlarda sürecin önünü açan her zaman Eğitim Bakanlığı oldu… Hükümet her zaman üniversitelerin yanındadır” ifadelerini kullandı.

DEMOKRAT PARTİ GİRNE MİLLETVEKİLİ SERHAT AKPINAR

Genel Kurulda söz alan Demokrat Parti Girne Milletvekili Serhat Akpınar, yükseköğretimle ilgili konuştu.

Hazırladığı Yükseköğretim Yasası Değişiklik Önerisi’ni bir yıl önce Meclis’e sunduğunu anımsatan Akpınar, yeniden ivedilik başvurusunda bulunmayı düşündüklerini ifade etti.

Yükseköğretim yasasında tadilat yapılması gerektiğini, bu alanda yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu paydaşların da dile getirildiğini ifade eden Akpınar, hazırladığı düzenlemede temel işlevi denetim olan YÖDAK için de önerileri olduğunu söyledi.

YÖDAK’ın doğru çalışmasının üniversiteler kadar ülkeyi de olumlu etkileyeceğini belirten Akpınar, YÖDAK’taki “diplomasız” ve “zenginleşen” şahsın ülke yükseköğretim tarihinde “kara bir leke” olduğunu belirtti.

Yükseköğretimde kanaat önderliği yapamayan YÖDAK’ın neden olduğu karanlığın birçok sektörde hissedildiğini savunan Akpınar, yükseköğretim alanının tüm izolasyonlara rağmen geldiği noktanın önemine işaret etti.

ÇAVUŞOĞLU: ZENGİNLEŞEN KİMSE POLİSE ŞİKAYET EDİLMELİ

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Akpınar’ı yanıtladığı konuşmasında, “YÖDAK en özerk kurullarımızdan biridir” diye konuştu.

Akpınar’ın “Zenginleşen YÖDAK üyesi” iddiasını polise taşıması gerektiğini de söyleyen Çavuşoğlu, Meclis’te YÖDAK’la ilgili araştırma komitesi kurulacağını anımsattı.

Eğitim Bakanı, Meclisteki bu araştırma raporundan sonra da adımlar atılacağını, YÖKAK’ın kurulmasına da hız verileceğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Eğitim Bakanlığı, YÖDAK’ın çalışmalarına hiçbir zaman engel olmadı, aksine destek oldu. Tıkanan durumlarda sürecin önünü açan her zaman Eğitim Bakanlığı oldu… Hükümet her zaman üniversitelerin yanındadır” dedi.

AKPINAR, ÇAVUŞOĞLU'NA CEVAP VERDİ

Yeniden söz alan DP milletvekili Akpınar, YÖDAK üyesi ile ifade ettiği “haksız kazancın” maaş olduğunu söyleyerek, konuşmasında, “YÖDAK siyasetin gölgesinde olmamalı” demek istediğini bu konuda yanlış anlaşılmış olabileceğini belirtti.

CTP MİLLETVEKİLİ ERKUT ŞAHALİ

CTP Milletvekili Erkut Şahali, DAÜ konusunda konuşarak, 8 aydır, çalışanların ve akademik personelin maaşından yüklü kesinti yapıldığını, böylece üniversitenin kurtulacağının hesaplandığını belirtti.

Bu alandan sorumlu olan makamın, YÖDAK’ın çöktüğünü dile getiren Şahali, “Eğitim Bakanlığı sadece DAÜ’ye odaklandı. Bu konu sadece maaşlardan ibaret sanılıyor ve çözüm arayışları bu çerçevede yapılıyor” dedi.

DAÜ’nün kötü yönetildiği, hükümette olanların da buna hiçbir müdahalede bulunmadığını savunan Şahali, DAÜ’deki akademik performansın geliştiğini, üniversitedeki sorunun mali olduğunu kaydetti.

Erkut Şahali, DAÜ’de gereken sorumluluğun yerine getirilmediğini, müzakere sürecinde de hiçbir açılım yapılmadığını ifade ederek, “DAÜ'nün birikmiş vergi borçları hangi tarihten?” diye sordu.

Şahali, “Bizim yüzümüzü güldürecek, göğsümüzü kabartacak hikayelere ihtiyacımız var. Bunu sağlayacaklardan biri de DAÜ’dür” dedi.

DAÜ’deki maaş kesintisinin yasal dayanağı da olmadığını belirten Şahali, sorunun karşılıklı irade gösterilerek çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN ŞAHALİ'YE CEVAP

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, vizyonun maaş kesintisi olmadığını, DAÜ’de neyi konuşulduğunun ve yapıldığının bilinmesini istediğini ifade etti.

Çavuşoğlu, “DAÜ’ye ekonomik yapısının iyi olmadığını söyledim. 4 buçuk yıl önce de bunu söyledim. Gurur duymuyorum ama ben bunları söyledim” dedi.

Bir kurumun gelir ve gider dengesi olması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, uluslararası yayın yapanların ödüllendirilmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini, DAÜ’de performans tüzüğünün yeni geçtiğini, bunun sonuçlarının da 4 yıl içinde alınabileceğini belirtti.

Çavuşoğlu, DAÜ’nün 1,5 milyarlık vergi borcunu üstlendiklerini de ifade ederek, üniversitenin geçmişte 17 milyon dolara yakın bir vergi borcu ödediği bilgisini paylaştı.

Nazım Çavuşoğlu, sendikanın kendilerinden 3 maddelik talepleri olduğunu belirterek, ilk dönemde maaşların konuşulmadığını, hükümetin talep ettiklerine ise 8 ay sonra ulaşabildiğini kaydetti, “Gerçek ihtiyaçlarını bizimle paylaşmalarını 6 ay aldı. DAÜ’deki sıkıntının oluşmasındaki en büyük sebeplerden biri maaşlardır ama tek sebep bu değildir” şeklinde konuştu.

DAÜ’de 2016’dan bu yana 60 milyon dolarlık bir kaynağın bitirildiğini belirten Çavuşoğlu, “Biz gittik ve kral çıplak dedik…” diye konuştu.

“Müsteşar maaşı çok çirkin bir maaş gibi algılanıyor” diye konuşan Çavuşoğlu, “Hocaların maaşı bir milyon olsun. Ben o rakamı konuşmam ama geliriniz yoksa, giderinizi konuşmak zorundayım, devletin yapacağı katkının bir sınırı olmalı” dedi.

“Doğru öneride bulunduğumuz konusunda iddialıyım” diyen Çavuşoğlu, “DAÜ’nün bütçesinde 170 milyonluk bir açık görülüyor. O bütçe samimiyse onu hemen onaylayalım ama durum bu değil” dedi.

Personelin kıdem tazminatları için de kuruş ayrılmadığını ifade eden Çavuşoğlu, DAÜ’nün yaşatılması için devletin büyük bir bedel ödediğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, milletvekillerini yanıtladığı konuşmasında,  gelecek hafta Başbakan Ünal Üstel başkanlığında DAÜ ile ilgili bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Çavuşoğlu, “Konu bu hafta  tamamlanmış olacak, tartışmadan uzak artık prosedür çalışacak. Rakamlarla ilgili bir tartışma da olacaksa ben yalnız başıma belirleyici değilim…” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar