Çocuklar, Meclis'te büyüklerine "ders niteliğinde" konuşma yaptı

22 Nisan 2024

A
A

Meclis Genel Kurulu, 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde çocukların katılımıyla toplandı. Meclis'te yaptıkları konuşmalarda, farklılıkların dayanışmaya engel olmadığı mesajı veren öğrencilerin, yetişkinlerin de böyle davranmaları çağrısı dikkat çekti.

ZgotmplZ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyeti Meclisi Genel Kurulu'nda çocuklara özel oturum yapıldı. Meclis, “Çocuk Hakları” gündemiyle çocukların katılımıyla toplandı.

Meclis’teki dağılıma uygun olarak her ilçeden milletvekili sayısı kadar ülke okullarından toplam 50 öğrenci, milletvekillerinin koltuklarına oturarak, Genel Kurul’da söz aldı.

Öğrenciler, ilk olarak bölgeleri ve okulları hakkında bilgi vererek başladıkları konuşmalarında, çocuk haklarına dikkat çektiler; çocuklar arasında eşitsizliklerin olduğuna değinerek, büyüklerden taleplerini dile getirdiler. 

Meclis Genel Kurulu’nda öğrencilerle birlikte, Cumhuriyet Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, diğer bazı bakan, milletvekilleri ve öğretmenler de yer aldı. 

Zorlu Töre, burada yaptığı açılış konuşmasında, “Cumhuriyet egemenliktir. Cumhuriyet Meclisi egemenliğin temsil edildiği yerdir. Kıbrıs Türk halkı da egemenliğini bu Meclis’ten almaktadır.” dedi.

Bugünün çocukların günü olduğunu ve bugünkü Genel Kurul’da öğrencilerin milletvekili olarak görev yapacağını kaydeden Töre, buradaki öğrencilerin bazılarının ileride de milletvekili olarak bu koltuklara oturacağını söyledi. 

MECLİS BAŞKANI GÖZEN KAÇAK OLDU, GENEL KURUL’U AÇTI 

Töre’nin ardından sözü Genel Kurul’da başkanlık görevini yürütecek Şht. Tuncer İlkokulu 5’inci sınıf öğrencisi Gözen Kaçak alarak, ilk olarak Türk Çocuğun Andı’nı okudu ve milletvekili koltuğunda oturan öğrenciler ona eşlik etti.

Gözen Kaçak ardından, özgürlüğün, eşitliği ve adaletin dayanağının ulusal egemenlik olduğuna vurgu yaparak, Atatürk’e teşekkür etti.

23 Nisan’da birlik ve beraberliğin güçlendiğini, farklılıkların kutlanarak, dayanışma içerisinde olunduğunu kaydeden Gözen Kaçak, bugünün çocuk haklarına farkındalık yaratmanın yanında dünya barışına da katkıda bulunduğunu belirterek, “Sevgi, dostluk ve barış çiçeklerini doyasıya koklayacağımız daha güzel bir dünyada yaşayabilmek ümidiyle, bayramımız kutlu olsun” dedi ve özel oturumu açtı.

Ardından Tatlısu İlkokulu öğrencisi Mustafa Ömer Ateş Çocuk Hakları Bildirgesi’ni okudu, Çamlıbel Aysun İlkokulu’ndan Cemre Harun da, “Benim İki Bayrağım Var” isimli şiiri seslendirdi.

Genel Kurul, her ilçeden bir öğrencinin konuşmasıyla devam etti.

FARKLILIKLARA HOŞGÖRÜ MESAJLARI

Lefkoşa Necati Taşkın İlkokulu öğrencisi Aslı Öztaşlı, konuşmasında, çocukların oyun oynarken birbirlerinin farklılıklarını bilseler de, bu farklılıkları düşünmeden kaynaştıklarını kaydederek, dünyadaki tüm yetişkinlerin de kendileri gibi davranması çağrısında bulundu. 

Gazimağusa Şht. Osman Ahmet İlkokulu öğrencisi Ayşe Derin Tuncelli de, 1924 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Çocuk Hakları Bildirgesi’nde yer alan ilkelerin uygulanmasının önemine dikkat çektiği konuşmasında, bugün okullarda dili, dini ve ırkı farklı olan arkadaşları olduğunu hatırlattı, bu çocuklara hoşgörü ile yaklaşılması temennisinde bulundu.

Girne Ağırdağ-Dağyolu İlkokulu öğrencisi Eylül Mercan, çocukların toplumsal güvenlik olanaklarından yararlanma, sağlık içinde yetişme ve gelişme gibi haklarını sıralayarak, toplumların çocuklara bu hakları sağlayabilmesi adına çeşitli programlar ve destek sistemleri oluşturması gerektiğini kaydetti, ancak bu şekilde çocukların potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkartabileceklerini belirtti. 

Güzelyurt Fikri Karayel İlkokulu’ndan Gülistan Ünalan da, konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” sözlerine işaret ederek, Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi anımsattı. 

İskele Dipkarpaz İlkokulu’ndan Rabia Miray Korkmaz da, çocuk haklarının doğuştan gelen bir hak olduğunu vurguladığı konuşmasında, bu hakların sağlanması için her türlü tedbirin alınması, çocuklara gereken önemin verilmesi gerektiğini ifade etti. 

Lefke Yedidalga İlkokulu öğrencisi Duru Ülkü Şansalan ise konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara hitaben söylediği “Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” sözlerine yer vererek, çocuklar olarak her alanda kardeşliğin ve barışın olduğu bir dünya istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından, Meclis Genel Kurulu özel oturumu sona erdi.

Milletvekilleri ve çocuklar Meclis binası önünde anı fotoğrafı çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar