CHP'li milletvekillerinin Londra çıkarması...

29 Nisan 2024

Güncelleme: 30 Nisan 2024

A
A

CHP İngiltere Birliği’nin davetlisi olarak Londra’ya giden 4 milletvekili ve bazı parti yöneticileri, Alxas Derneğinde yüzlerce partili ile bir araya geldi. Millletvekilleri, yerel seçimlerden sonra Türkiye’nin yepyeni bir yola girdiğini belirtti.

ZgotmplZ

Mihrişah Safa - Londra

Cumhuriyet Halk Partisi İngiltere Birliği’nin davetlisi olarak Londra’ya gelen 4 milletvekili ve partili yöneticiler, partili soydaşlarıyla bir araya gelerek, Türkiye’nin yerel seçimlerden sonra yeni bir yola girdiği mesajını verdi.

Etkinlikte (soldan sağa) İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Ankara Milletvekil Tekin Bingöl, İBB Meclis Üyesi Nazlı Akyüz, Adana Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç.

Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Kahramanmaraş milletvekili Ali Öztunç, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kağıthane Belediyesi Meclis üyesi, AB ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı Nazlı Akyüz, Kuzey Londra’da Tottenham Bölgesinde bulunan Alxas Derneğinin lokalinde yüzlerce partili ile bir araya geldiler.

CHP İngiltere Birliği Başkanı Mehmet Şar ve yöneticilerinin ev sahipliği yaptığı kahvaltılı toplantıya İşçi Partisi Kuzey Enfield  Milletvekili Feryal Clark, Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman, çeşitli sivil toplum kurumu başkan ve yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı.

CHP İngiltere Birliği Başkanı Mehmet Şar

CHP Birlik Başkanı Mehmet Şar, konuklara ve milletvekillerine “hoş geldiniz” diyerek, çalışmaları hakkında bilgi verdi, birliğe üye olmaya davet etti.

Konuk milletvekilleri yaptıkları konuşmalarda 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde partilerinin birinci parti olarak çıktığını ve taraftarlarının, yakınlarının  karşılarında utanmadan, sıkılmadan durduklarını belirterek, Türkiye’nin yepyeni bir yola girdiğine vurgu yaptılar.

 Adana Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut

Adana Milletvekili ve partinin Medya Halkla İlişkiler Sorumlu Genel Başkanı Burhanettin Bulut, her seçim sonrası yakınlarının yüzüne utanarak, sıkılarak baktıklarını, şimdi ise 47 yıldır yaşadıkları mahcubiyeti bırakarak karşılarında durduklarını belirtti, “Geriye dönüşsüz bir döneme girdik. Zihinlerde bavullarını toplamış olanların umudu bir seçim oldu. Türkiye’nin makus talihi denilen derin yoksulluğu giderici bir yola girdik. İnsanları ayrıştıran politikalar bundan böyle CHP’de olmayacaktır.” dedi.

İzmir Milletvekili Ednan Arslan

İzmir Milletvekili Ednan Arslan ülkenin en büyük sorununun demokrasi açığı olduğunu, demokrasi geldiği takdirde ekonomi, temel hak ve özgürlüklerin de gelişeceğine değinerek, “Türkiye ittifakıyla bir araya gelmek zorundayız. Öteki olduğunu hissedenler bu ittifakla kazanacak. Dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun beraber yaşayacağız. 2028 yılında sizden daha büyük gayret bekliyoruz.” Diye konuştu.

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ise yıllar sonra partisinin Pazarcık, Elbistan, Nurhak, Adıyaman, Bursa, Balıkesir ,Manisa, Afyon, Kütahya ve sayısız belediye başkanlığını kazandığını kaydetti, “Millet çalıp, çırpmadan usandı Emin olun bıraktıkları borçları 5 yılda toparlayacağız. Çalışıp, ülkemizi kalkındıracağız. Tünelin ucu göründü” dedi.

Ankara Milletvekili Tekin Bingöl

Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, yurt dışında yaşayan Türklerin büyük fedakarlıklarla çalışıp, yaşadığını, 5 milyondan fazla vatandaşın ülke dışında bulunduğunu söyledi. CHP İngiltere Birliğinin kurulduğu günden beri emek verenlerine teşekkür eden ve bunun bir bayrak yarışı olduğu belirten Bingöl, Türkiye’de 31 Mart’tan itibaren farklı bir hava estiğini kaydetti, ''CHP Türkiye’nin birinci partisi oldu. Oylarımız yüzde 25’den yüzde 38’lere çıktı. Zor bir coğrafyada siyaset yapıyoruz. Demek ki ayağa kalkıldığında oluyormuş. 2028 seçimlerinde göreceğiz. Ülkemizde büyük insan hakları ihlalleri var. Demokrasi yerlerde, ekonomi de bu şartlarda  olmaz. Hakça paylaşım da  olmaz. CHP İktidar olursa hak ihlalleri son bulur. Demokrasi gelir, dünya ülkelerinin Türkiye’ye bakışı değişir, ekonomisi de rahatlar. Son genel seçimlerde İngiltere’deki CHP oyları 41 bin. Yüzde 45 oy  ile birinci parti. Birliğimize üye olun, destek olun.''  diye sözlerini sürdürdü.

Partililerin alkışlarıyla karşılanan konuşmalarda, Londra’dan İstanbul’a giden, İBB  ve Kağıthane Meclis Üyesi, AB ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı Nazlı Akyüz de söz aldı. Akyüz, Londra-İstanbul-Ankara köprüsü görevi yapabileceğini, Londra’nın ikinci evi olduğunu, çok kültürlülüğün zenginlik olduğunu burada öğrendiğini söyledi.

İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Feryal Clark

Toplantıda söz alan İşçi Partisi Milletvekili Feryal Clark ise CHP’nin  İngiliz İşçi Partisinin kardeş partisi olduğunu belirterek, “Önümüzdeki süreçte daha sıkı ilişkiler gerçekleştireceğiz. Sağcı ve gerici politikalar ülkeleri geriye götürür. İngiltere’de sağlık hizmetleri çalışmıyor, ekonomi zor durumda. Muhafazakar parti ilk defa kendileri kazansın diye fotoğraflı kimlikle 2 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde oy kullanılması şartını getirdi. Ülke çok fakirleşmesine ragmen, Muhafazakar Partinin yüzde 35-40 oy alma ve yeniden iktidar olma şansı var. Hepiniz oyunuzu kullanın” mesajını verdi.

Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, İBB Meclis Üyesi Nazlı Akyüz, Adana Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve CHP İngiltere Birliği Başkanı Mehmet Şar.
 Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar