Çeler'den Hocanın atamasına "skandal" tepkisi: Atamayı derhal geri çekin

25 Mart 2024

A
A

Çeler, YÖDAK Başkanlığı'na Hocanın’ın getirilmesinin "skandal" bir karar olduğunu savundu.

ZgotmplZ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, Yükseköğrenim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanlığına Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) devrik Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın’ın getirilmesini değerlendirdi.

Çeler, Turgay Avcı’nın ardından YÖDAK’a DAÜ eski Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın’ın atanmasının skandal bir karar olduğunu belirtti, bu kararın alınma sebebinin derhal açıklanması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı makamındaki Ersin Tatar’ın yanlış atamaları, kişilerin kurdukları siyasi ve çıkar ilişkileri nedeniyle üniversite çöplüğüne dönüştürülen ülkede, ülkenin en güzide üniversitelerinden DAÜ’nün bugün yaşadığı krizlerin mimarlarından olan bir kişinin, tüm üniversitelerin yönetimine getirilmesinin hiçbir mantıkla bağdaşmadığını vurguladı.

“ATAMAYI DERHAL GERİ ÇEKİN”

Hocanın’ın DAÜ’yi getirdiği durumun ve DAÜ’de örgütlü sendikalar tarafından yapılan baskıyla istifa etmesinin henüz çok yakın bir geçmişte yaşandığına dikkat çeken Zeki Çeler, kendi üniversitesine sahip çıkamayan, yönetemeyen, mali krizi aşamayan bir kişinin, nasıl olur da tüm üniversite alanını yöneteceğini sordu.

Çeler, “Biz kalite dedikçe, iyi yönetim dedikçe, toplum liyakatli başarılı insan dedikçe, siz sadece ‘partili ve yandaş’ diye algılıyorsunuz. İnsan sütten ağzı yanınca yoğurdu üfleyerek yer! Ancak belli ki sizler çiğ süt içiyorsunuz. Bu atama kararı derhal geri çekilmeli, hangi partili olup olmadığına bakılmaksızın, üniversiteler alanını düzlüğe çıkaracak, liyakatli ve geçmişi başarısızlıklarla bezeli olmayan bir kişi oraya atanmalıdır.” dedi.


Prof. Dr. Aykut Hocanın, mali kriz ve yönetilememe sorunu yaşayan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) görevden alınacağı spekülasyonları üzerine 22 Eylül 2023'te görevinden istifa etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar