Çeler: Lefke ilçe yapılarak adeta demokrasiden uzaklaştırıldı

9 Mayıs 2024

Güncelleme: 9 Mayıs 2024

A
A

TDP Genel Başkanı Çeler, Lefke'nin sorunlarının, sürdürülebilir gelişmeyi bilmeyenlerin idaresinde olmaktan kaynaklandığını savunarak, çözümü planlamaya hazır olduklarını, ancak hükümete gelmeleri gerektiğini söyledi.

ZgotmplZ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, beraberindeki heyetle Lefke bölgesinde ziyaretlerde bulundu, Lefke Sivil Toplum Örgütleri ve Gaziverenliler Derneği üyeleriyle bir araya gelerek bölge halkının sorunlarını dinledi.

Lefke’deki ziyaretlerde Çeler’e Genel Sekreter Nevzat Özkunt, Lefke İlçe Başkanı Turgut Karabetça, Parti Meclisi üyeleri Hasan Özadalı ve Fevzi Karaniile bazı partililer eşlik etti.

Bölgenin sorunlarını birinci ağızdan dinleyen TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, tüm bu sıkıntıların çözümünün ancak cesaret ve irade gösterilerek hayata geçirilebileceğini kaydetti, bunun için de toplumunun kendilerine oy vererek Meclis’e göndermesi gerektiğini vurguladı.

"İki partili bir sistem yaratılmaya çalışılıyor. Öncelikle bunun aşılması gerekiyor” diyen Çeler, Lefke’nin ilçe yapılarak adeta demokrasiden uzaklaştırıldığını, sadece iki partiden vekil çıkarabilen bir duruma getirildiğini, ada geneli seçim sisteminden dolayı istedikleri kişiyi Meclis’e gönderemediklerini kaydederek, bunların hepsinin ülkeyi iki partili sisteme hapsetmek için yapıldığını vurguladı.

ÇELER: İSKELE'DE YAŞANANLAR ORTADA, LEFKE'DE BUNA İZİN VERDİLER

Çeler, “Lefke’deki imar planının hazırlanmamış olmasından dolayı şu an yapılan projelerin gelecekte yaratacağı sıkıntılar, şu an İskele’de yaşanıyor, oradaki yıkım ortada. Buna rağmen burada da buna izin verdiler. Sürdürülebilir gelişmeyi bilmeyenler bizi idare ettikçe sonuç bu olacak, bir sonraki nesil de aynı şeyleri konuşacak." dedi.

Sürdürülebilir gelişimi planlamaya hazır olduklarını, ancak hükümete gelmeleri gerektiğini ifade eden Çeler, "Bir taraftan ekonomiyi kalkındırmamız, bir yandan sağlık hizmetlerini geliştirmemiz lazım, sırf ilçe oldu diye değil insan yaşıyor diye yapmamız lazım bunları. Bunun için adil vergi toplama sistemi yaratma ve teşvikleri planlama birinci hedefimizdir. Bizim önümüzü açacak olan da sizlersiniz” dedi.

OKTAY: LEFKE BİR İLÇE MİDİR, DEĞİL MİDİR?

Lefke Sivil Toplum Örgütleri Başkanı Teoman Oktay ziyarette, Lefke’ye özel birçok sıkıntının en başında, adına “ilçe” denmesine rağmen bir ilçede olması gereken birçok şeyin olmamasının geldiğini belirtti.

Oktay, “Elektrik kurumu dışında hiçbir resmi daire oluşumu yok burada. Polis Müdürlüğü yok, Tapu Dairesi yok, İhtiyat Sandığı yok. İsmi ilçe olan ama ilçe olmayan bir yer burası. Halkın cevap aradığı tek soru; ‘Lefke bir ilçe midir, değil midir?’ sorusudur” dedi.

“SORUNLARI ÇÖZECEK BİR İRADE HÜKÜMETTE DE MUHALEFETTE DE YOK”

İlgili dairelerin ilçeye gelebilmesi için tüzük ve yasa değişiklikleri yapılması gerektiğini ancak ne hükümet ne de muhalefette bu konuda bir irade olmadığını söyleyen Oktay, yerli nüfus kadar da öğrenci barındıran bölgenin sorunlarının ancak bu şekilde çözülebileceğini kaydetti.

Oktay, “Kırsala bir üniversite koydunuz ama gereğini yerine getiremediniz. Cengiz Topel Hastanesi yeterli seviyede hizmet veremiyor, öğleden sonra gidin, sadece acilde ufak müdahaleler yapabiliyorlar. CMC konusu zaten ülkenin sorunu ama bunu maalesef siyasiler de nasıl çözeceklerini bilmiyor. Gemikonağı’nda kırmızı liman denilen liman var. Direkleri koptu kopuyor, liman bir anda çökecek ve dünyaya rezil olacağız. Bunları çözecek bir irade hükümette de muhalefette de yoktur” dedi.

ÖZTOPRAK: SU, ALTYAPI, YOL OLMAYAN YERDE İNŞAAT PROJELERİ NEYE GÖRE YAPILIYOR?

Gaziverenliler Derneği Başkanı Enver Öztoprak da Gaziveren’e yapılan 25-30 bin arası bir nüfusun gelmesine yol açacak inşaat projelerinden bahsetti. Suyun, alt yapının, yolların olmadığını ve bu projelerin neye göre yapıldığını sorguladı.

Öztoprak, “Üniversite yapılmadan önce de bunlar yapılmamıştı. Şimdi üniversitenin pis suları Gemikonağı deresine akıyor. Leş gibi kokuyor orası, insanlar sineklerden oturamıyor. Ne hükümette ne muhalefette kıpırdama var. Lefke için bir kuruşluk yatırım planı yok. Bir karakol ve 5 polis 20 bin kişiyi idare etmeye çalışıyor, olay olunca müdahale edilemiyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar