Brezilya ve İsrail arasında "Hitler" gerilimi

AA - BBC, 19 Şubat 2024

A
A

Brezilya lideri Lula, İsrail'i Gazze saldırıları için soykırımla suçladı ve yaşananları Hitler'in yaptıklarına benzetti. İsrail ise bu açıklamaları nedeniyle Lula’nın "kırmızı çizgiyi" aştığını savundu.

ZgotmplZ

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'deki saldırıları için "soykırım" nitelemesi yaparak, Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetti.

 

Brezilya'nın Canal Gov kanalına göre, 37'nci Afrika Birliği (AfB) Zirvesi kapsamında ziyaret ettiği Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da basına açıklamalarda bulunan Lula da Silva,Gazze Şeridi'nde olanların "savaş değil, soykırım" olduğunu söyledi, "Bu askerler ile askerler arasında bir savaş değil. Bu hayli yüksek eğitimli bir ordu ile kadınlar ve çocuklar arasında bir savaş." dedi.

Lula da Silva, "Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin başına gelenler tarihin hiçbir döneminde yaşanmadı. Aslında yaşandı, Hitler Yahudileri öldürmeye karar verdiğinde yaşandı." ifadelerini kullandı.

Brezilya’nın solcu lideri, 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılar gerçekleştiren ve en az 1200 kişinin ölümüne neden olup, 253 kişiyi de rehin alan Hamas’ı da kınamıştı.

İSRAİL'DEN KINAMA

İsrail hükümeti ise bu sözleri sonrasında Lula’yı kınayarak, Hamas'ı yok etmek ve militan grup tarafından 7 Ekim'de kaçırılan rehineleri geri almak için savaştıklarını söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lula'nın sözlerinin "Holokost'u önemsizleştirme ve Yahudi halkına ve İsrail'in kendini savunma hakkına zarar verme girişimi" anlamına geldiğini söyledi. Netanyahu yaptığı açıklamada "İsrail'i Nazilerin ve Hitler'in Holokost'u ile kıyaslamak kırmızı çizgiyi aşmaktır." dedi.

6 milyon Yahudi 1930'lu ve 1940'lı yıllarda Hitler'in Nazi rejimi tarafından sistematik olarak öldürülmüştü.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Brezilya Büyükelçisi’nin kınanmak üzere pazartesi günü bir toplantıya çağırıldığını söyledi.

LULA SOYKIRIM DAVASINI DA DESTEKLİYOR

Lula, Güney Afrika'nın geçen yıl Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhine açtığı soykırım davasını da desteklemişti.

Mahkeme, ocak ayında Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı davanın devam edeceğine karar verdi. Mahkeme, İsrail'e ordusunun soykırım olarak değerlendirilebilecek eylemlerde bulunmasını engellemesi, soykırıma teşviki önlemesi ve cezalandırması ve Gazze halkına insani yardım yapılmasını sağlaması talimatını verdi. Ancak mahkeme İsrail'e Gazze'deki askeri operasyonlarını derhal durdurması çağrısında bulunmaktan kaçındı. Mahkeme heyeti, kısa bir süre içerisinde, İsrail’in askeri operasyonlarının derhal sona erdirilmesine ilişkin talep ile bu ülke hakkındaki soykırım suçlamalarının esastan görüşülüp görüşülmeyeceğine karar verecek. Eğer mahkeme, Güney Afrika tarafından sunulan kanıtları yeterli görür ve soykırım davası açılmasını kabul ederse, uzun ve karmaşık bir yargı süreci başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar