"Birlikte geleceğe yürüyeceğiz"

15 Kasım 2022

Güncelleme: 16 Kasım 2022

A
A

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü. Şentop, "Bize göre Kıbrıs davası, milli bir davadır. Bundan sonra da, her zaman KKTC’nin yanında olacağız. Birlikte geleceğe, istikbale doğru yürüyeceğiz" dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi.

Meclis Şeref Salonu'nda gerçekleşen görüşmede, Meclis Başkanı Şentop'a KKTC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Türkiye-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem ve bazı milletvekilleri eşlik etti.

Cumhuriyet Meclisi'ni temsilen ise Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, KKTC-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Resmiye Canaltay, Meclis İdare Amiri Milletvekili Yasemin Öztürk, Meclis Başkanlık Divan üyesi milletvekilleri Hasan Küçük, Fırtına Karanfil ve Şifa Çolakoğlu hazır bulundu.

TÖRE: SONRAKİ NESİLLERE KKTC’Yİ SAPASAĞLAM DEVRETMEK BİZİM ASLİ GÖREVİMİZDİR

Töre, burada yaptığı konuşmada, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin KKTC’yi ilan eden bir meclis olduğuna dikkat çekerek, her millete devlet kurmanın nasip olmadığını ancak Anavatan Türkiye’nin desteği ve Kıbrıs Türk halkının mücadelesiyle devlet sahibi olunduğunu ve bugün bu devletin 39 yaşına geldiğini kaydetti.

Cumhuriyetin nesilden nesile devam edeceğini ve asli görevlerinin kendilerine emanet edilen KKTC’yi sapasağlam sonraki nesillere bırakmak olduğunu belirten Töre, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz” sözünü hatırlattı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, TBMM Başkanı Şentop'a daha önceki Cumhuriyet Meclisi başkanları hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC için önemine de değinen Töre, ”Biz Osmanlı Devleti döneminde Kıbrıs’a gelip, buralara yerleşen Kıbrıs Türk halkıyız. Türkiye’nin ayrılmaz bir parçasıyız” dedi ve Türkiye ile olan ilişkilerin ve dayanışmanın artarak devam edeceğini ifade etti.

Anavatan Türkiye’nin KKTC’ye yeni Cumhuriyet Meclisi binası yapıyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti de ifade eden Töre, mevcut binanın çok eski olduğunu, yeni bina sayesinde milletvekillerinin çok daha verimli şekilde çalışabileceğini aktardı.

"YOLA HEP BERABER DEVAM EDECEĞİZ"

TBMM Başkanı Şentop ise, KKTC’nin Cumhuriyet Bayramı’nı tekrardan kutlayarak, ebediyete kadar güçlü, müreffeh, bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürmesi temennisinde bulundu.

KKTC’nin Türkiye’de için önemine dikkat çeken Şentop, bunun geçmişte de bu şekilde olduğunu, 50’li yıllardan itibaren Kıbrıs Türklerine yaşatılan zalimane muameleler, katliamlar karşısında Türkiye’nin her şehrinde, mitingler, toplantılar düzenlenerek, Kıbrıs Türkü’ne destek verildiğini kaydetti.

Lozan Antlaşması ve ardından Türkiye’nin garantör devlet olarak bulunduğu Zürih ve Londra Antlaşmalarına değinen Şentop, söz konusu uluslararası antlaşmaların kendilerine verdiği yetki ve görevi yerine getirmek üzere 1974 yılında Barış Harekâtı’nı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, bunun sadece Kıbrıs’ın içerisinde yaşanan sorunlardan dolayı olmadığını, Yunanistan’ın üstü örtülü bir şekilde darbe yaptırmak suretiyle buradaki açık müdahalesi üzerine yapıldığını söyledi.

 "ARTIK YENİ BİR YOLA GİRİLDİ"

Sonraki süreçte de Türkiye olarak Kıbrıs Türk siyasi liderlerinin tezlerine her zaman destek verdiklerini ifade eden Şentop, 1983’te başka bir çare kalmayınca bağımsızlık ilan edildiğini ancak yine de müzakerelere devam edildiğini dile getirdi. Müzakerelerin, Türk tarafının iyi niyetli, samimi yaklaşımlarının karşılık görmemesi üzerine, Cumhurbaşkanı Tatar’ın ortaya koyduğu tezle artık yeni bir yola girildiğini kaydeden Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da BM Genel Kurulu’nda bunu ortaya koyduğunu belirtti.

"ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ"

Yeni sürecin ilk somut adımının Türk Devletler Teşkilatı’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni anayasal adıyla gözlemci üye olarak kabulü ile gerçeklemiş olduğunu kaydeden Şentop, “Bundan sonra da inşallah daha büyük bir gayretle çalışacağız. Bu bir süreçtir. Biz buna inanıyoruz ve bunu gerçekleştirmek için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı ve Nisan ayında Türkiye’nin dönem başkanlığında, İstanbul’da yapılacak Türk Devletler Teşkilatı’nın Parlamenterler Asamblesi’nin 12’nci Genel Kurulu’na KKTC’yi davet etti.

TBMM’de farklı siyasi görüşler ve partiler olmasından dolayı az konuda mutabık kalındığını ancak mutabık kalınan konuların en başında Kıbrıs davası geldiğini söyleyen Şentop, “Bize göre Kıbrıs davası, milli bir davadır. Bundan sonra da, her zaman KKTC’nin yanında olacağız. Birlikte geleceğe, istikbale doğru yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

ŞENTOP'TAN TATAR'A ZİYARET

 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 39’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamaları nedeniyle adada bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’u kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, İstanbul’daki hain saldırıdan dolayı 15 Kasım Cumhuriyet kutlamalarının buruk olduğunu belirterek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk milletine başsağlığı ve tüm yaralılara acil şifalar diledi.

“İnşallah böyle olaylar tekrar olmaz” diyen Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerleyen süreçte daha da güçlendiğini göreceklerinin altını çizdi. TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı tarihi konuşma ve uluslararası topluma KKTC’nin tanınması yönündeki çağrısının önemini belirten Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nda (TDT) gözlemci üye olarak kabul edilmesinin TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türk diplomatlarının büyük bir başarısı olduğunu söyledi.

“BU İŞİN GERİ DÖNÜŞÜ YOKTUR”

Ambargolar ve izolasyonlar altında olan KKTC’nin yaşadığı sıkıntıların aşılabileceğini dile getiren Tatar, KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olarak kabul edilmesinin farklı kapıları açabileceğini belirtti. KKTC’nin Anayasal adıyla, KKTC sıfatıyla gözlemci statüsü kazanmasının dünyaya da bir mesaj olarak iletildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu işin geri dönüşü yoktur” dedi.

Kıbrıs’ta artık iki ayrı egemen eşit devletin iş birliğiyle bir anlaşmanın olabileceğini ifade eden Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı olarak değişen konjonktüre işaret ederek, KKTC’nin statüsünün ve anlamının çok daha büyük bir noktaya geldiğini kaydetti.

 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP MARAŞ'TA

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Lefkoşa'daki törenin ardından Maraş bölgesine geçti.

Şentop'un Maraş ziyaretine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de eşlik etti. Maraş hakkında yetkililerden bilgi alan Şentop ve beraberindeki heyet ardından Bilal Ağa Mescidi’ni ziyaret ederek, Maraş’ı gezdi.


TBMM BAŞKANI ŞENTOP KKTC'DEN AYRILDI

Türkiye Cumhurbaşkanı’nı temsilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39. yılı kutlama etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop adadan ayrıldı.

Şentop’u Ercan Havalimanı'nda, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Meclis İdari Amiri Yasemi Öztürk, Başkanlık Divanı üyesi Milletvekilleri Fırtına Karanfil, Hasan Küçük, Şifa Çolakoğlu, KKTC-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay, KTBK Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, GKK Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu,  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve diğer yetkililer uğurladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar