Birleştirilen Mesarya'da bir yılda neler yapıldı?

23 Şubat 2024

Güncelleme: 23 Şubat 2024

A
A

Mesarya Belediye Başkanı Ahmet Latif, belediyede 365 günün özetini aktardığı bilgilendirme toplantısı düzenledi.

ZgotmplZ

Mesarya Belediye Başkanı Latif, bugün düzenlediği basın toplantısında, belediye başkanı olarak görev yaptığı bir yılı değerlendirdi, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

“ALTYAPI HAZIRLIĞI YAPILMADAN BELEDİYELERİN BİRLEŞMESİ SIKINTI DOĞURDU”

Belediyelerin Birleştirilmesi Yasası ile bölgede bulunan Akdoğan, Vadili, Paşaköy ve İnönü’nün birleştirilerek Mesarya Belediyesi’nin oluşturulduğunu anımsatan Latif, yeni oluşumla Akdoğan, Vadili, Turunçlu, Paşaköy, İnönü, Dörtyol, Korkuteli, Aslanköy ve Pirhan olmak üzere dokuz köye hizmet verilmeye başlandığını belirtti.

Mesarya Belediyesi’nin hizmet sınırlarının genişlemesi ve geniş bir coğrafyayı kaplamasının sorumluluklarını artırdığını dile getiren Latif, altyapı hazırlığı yapılmadan belediyelerin sayısının düşürülmesi ve dört belediyenin birleştirilmesinin, Mesarya Belediyesi için beraberinde birçok sıkıntıyı, sorunu ve uygulanması gereken prosedürleri getirdiğini anlattı.

Belediyelerin birleşmesinden kaynaklanan ve öngörülemeyen sorunlar yaşandığını söyleyen Latif, banka hesaplarının birleştirilmesi, resmi evrakların Mesarya Belediyesi adına düzenlenmesi, yeni tüzükler hazırlanması, intibakların yapılması, yeni logo belirlenmesi gibi çalışmaların yapılarak sorunların giderildiğini kaydetti.

TEMİZLİK VE ÇAM KESE BÖCEĞİ MÜCADELESİ

Latif, vatandaşlara temiz bir çevrede sağlıklı ve çağdaş bir yaşam alanı oluşturmak adına temizlik ve bakım çalışmaları yapıldığını söyleyerek, bu çerçevede temizlik çalışmaları, mezarlıklarda genel bakım onarım ve temizlik, haşerelere karşı hane, iş yerleri ve ağıllara yönelik ilaçlamalar yapıldığını ifade etti.

Okullar, kamu binaları ve piknik alanlarında çam kese böceği için ilaçlamalar yapıldığını söyleyen Latif, belediye sınırlarında bulunan Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu ve Anaokulu, Vadili – İnönü İlkokulu, Paşaköy Eşref Bitlis İlkokulu, Dörtyol İlkokulu ve Polatpaşa Lisesi yöneticileriyle toplantılar düzenlenerek okullar açılmadan köklü temizlik, tadilat, bakım- onarım yapıldığını belirtti.

AYDINLATMA VE ALTYAPI

Karayolları Dairesi ve belediyenin ortak çalışmasıyla Lefkoşa - Gazimağusa çift şeritli ana yolunda refüj ve yol kenarlarının temizliğin sağlandığını dile getiren Latif, kavşaklardaki aydınlatma ve sokak lambaları yanmayan mahallelerdeki sıkıntıları giderdiklerini kaydetti.

YOL ÇALIŞMALARI

Bölgedeki altyapı, kaldırım ve yol tamiri çalışmaları hakkında bilgi veren Latif, toplam 2 bin 295 metre kare kaldırım çalışması ile toplamda 17 bin 20 metrelik ova yoluna dolgu yapılarak ıslah edildiğini, ana yollardaki tehlike arz eden banketlere dolgu yapıldığını belirterek, sürücülerin can ve mal güvenliğini emniyete almayı çalıştıklarını ifade etti.

Beyarmudu kavşağı-Dörtyol ana yolunda çalışmaların başlayacağını dile getiren Latif, Karayolları Dairesi ile iş birliği içinde olduklarını belirtti.

SU BASKINLARINA KARŞI YAPILANLAR VE KÖPRÜ

Latif, kış aylarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dere yatakları, drenajlar, köprü altları temizlenerek yaşanabilecek su baskınlarının önüne geçildiğini belirtti.

Latif, Vadili’de Alioğlu Deresi güzergahında yaşanan sel baskınlarına ilişkin de, “TC Karayolları Dairesi ile istişare ederek ortak çözüm arayışına gidilmiştir. Belediyemizin hazırlamış olduğu proje ile Vadili’de köprü yapım çalışması hızla devam ediyor. Ayrıca Akdoğan - Vadili girişindeki köprünün geçiş yerlerine betonarme istinat duvarı yapılmıştır.” dedi.

Çocuk oyun parkları ve düğün salonlarının tüm bakım onarımlarını yaptıklarını söyleyen Latif, halkın güvenliğinin sağlanması amacıyla belirli alanlara güvenlik kameraları yerleştirildiğini kaydetti.

Latif, araç filosuna kattıkları 11 araçla daha hızlı ve kaliteli  hizmet vermeyi hedeflediklerini söyleyerek, tüm araçlara takip sistemi kurulduğunu belirtti.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sosyal belediyecilik anlayışıyla 65 yaş ve üzeri 1440 üyenin yaşam kalitelerini artırmak amacıyla evlerinde sağlık hizmeti verdiklerini söyleyen Latif, evlerinden çıkamayan vatandaşlar için kuaför- berber hizmeti sağladıklarını, doğum günlerinde ziyaretleri sürdürdüklerini belirerek, “aramıza hoş geldin bebek” hizmeti ile doğum yapan aileleri ziyaret ederek bebek paketleri dağıttıklarını ifade etti.

Latif, personelin geriye dönük eksik yatırımlarının tamamlanarak güncel duruma getirildiğini söyledi.

Yedi yerleşim yerine kurdukları kiosk cihazlarıyla (online ödeme noktası) halka faturalarını daha çağdaş ve kolay bir şekilde ödeme olanağı sağlandığını dile getiren Latif, vatandaşların belediyeye ulaşımlarını sağlamak amacıyla "Alo 1826" şikayet ve istek hattını oluşturulduğunu söyledi.

Başka bir soruyu yanıtlayan Latif, Geçitköy’den tarım amaçlı suyun iki yıl içinde Mesarya’ya ulaşmasının beklendiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar