Biri Airpods kulaklığa karşılık fakülte açılış işlemini hızlandırdı, diğeri 9 günde bölüm birincisi olarak mezun edildi

16 Mart 2024

Güncelleme: 16 Mart 2024

A
A

Tutuklanan YÖDAK Genel Sekreteri D.R.'nin tıp fakültesi açılmasını hızlandırması için "airpods kulaklık" aldığı, Cumhurbaşkanlığı güvenlik şefi Ş.A.'nın ise 9 günde bölüm birincisi olarak mezun edildiği tespit edildi.

ZgotmplZ
YÖDAK Genel Sekreteri D.R. bugün Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı.
Kamalı Haber

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) mali polisin yürüttüğü "sahte diploma ve yolsuzluk" soruşturma kapsamında tutuklanan Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Genel Sekreteri D.R. ve Cumhurbaşkanlığı güvenlik şefi, polis subayı Ş.A. bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı. 

D.R., “irtikâp görevin yerine getirilmesi karşılığında para kabul etme”, “kamu hizmetinde görevli kişinin iltimas karşılığında para alması” ve “suç gelirini aklama” ile, Ş.A. ise “sahte belge düzenlemeye tahrik” ile suçlanıyor.

2021-2024 arasında Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ndeki usulsüzlüklerle ilgili 5 Şubat’tan bu yana yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar 13 tutuklama gerçekleşti.

YÖDAK GENEL SEKRETERİ D.R. HAKKINDAKİ İDDİALAR NELER?

Mahkemede bilgi veren polis, zanlı D.R.'nin görevini kötüye kullanarak, üniversitede tıp fakültesi açılmasının hızlı bir şekilde ele alınmasını sağladığını belirtti.

"AIRPODS KULAKLIK KARŞILIĞI TIP FAKÜLTESİ İŞLEMLERİNİ HIZLANDIRDI"

Zanlıya, "airpods kulaklık", "800 dolar" ve "700 euro" nakit para verildiğinin tespit edildiğini dile getiren polis, zanlının cep telefonunun, soruşturmayla ilgili evrakların ve üniversitenin tıp fakültesi açılmasının talebinin emare olarak zapt edildiğini kaydetti. Polis, YÖDAK’a ait dört bilgisayar ve bir laptopun da emare olarak alındığını söyledi.

Üniversitede tıp fakültesi açılmasının YÖDAK gündeminde görüşülüp, oy birliğiyle onaylandığını ifade eden polis, ilk tespitlerine göre zanlının oy verme yetkisinin olmadığını ancak konuyu gündeme alma yetkisinin olduğunu kaydetti. Polis, buna karşın zanlının ifadesinde, yetkisinin elinden alındığını söylediğini dile getirdi.

"İKİ GÖRGÜ TANIĞI VAR"

Zanlı avukatının sorusu üzerine polis, zanlıya, Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt’ta olmak üzere iki kez para, 300 dolar değerinde airpods kulaklık verildiğini yineleyerek, konuyla ilgili iki görgü tanığı olduğunu kaydetti. polis, buna karşılık zanlının iPhone kullanmadığını söylediğini belirtti.

Zanlının imzası olan bir ödeme fişiyle ilgili bulguları da aktaran polis, zanlının, söz konusu imzanın kendi imzasına benzediğini ancak imza atıp, atmadığını hatırlamadığını söylediğini ifade etti. Polis, zanlının el yazı ve imza örneklerinin alındığını belirtti.

Başka bir soru üzerine polis, beş evrak hakkında ifadelerin mevcut olduğunu, diğer evraklarla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyleyerek, 11 Mart’ta alınan ifade neticesinde zanlı hakkındaki soruşturmanın başlatıldığını kaydetti.

ÜÇ GÜN TUTUKLULUK KARARI ALINDI

Savcı Hasan Boşnak ise, zanlı hakkında üç gün süreyle tutukluluk talep etti.

Yargıç Hazal Hacımulla da, zanlı hakkındaki ithamlara işaret ederek, soruşturmanın geniş kapsamlı devam ettiğini, zanlının serbest kalması halinde alınacak ifadelere ve emarelere etki edebileceğini belirterek, zanlı hakkında üç gün tutukluluk emri verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI GÜVENLİK ŞEFİ Ş.A. HAKKINDAKİ İDDİALAR NELER?

Cumhurbaşkanlığı güvenlik şefi Ş.A. hakkındaki bulguları aktaran polis, zanlının, okul sisteminde tezsiz İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programında kayıtlı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı güvenlik şefi Ş.A. bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Foto / Kamalı Haber
"9 GÜNDE BÖLÜM BİRİNCİSİ OLARAK MEZUN EDİLDİ"

Zanlının, programa 5 Haziran 2023’te kayıt olduğunu ancak 2 Şubat 2022’de kayıt yapmış gibi gösterildiğini, 6 Haziran 2023 ile 15 Haziran 2023 arasında, 9 günde gelişigüzel sahte ders notu girilerek, 19 Haziran 2023’te bölüm birincisi olarak mezun edildiğini anlatan polis, not kayıtlarını kimin girdiğini tespit ettiklerini kaydetti. Polis, sahte not girişinin tahrik üzerine yapıldığını dile getirdi.

Zanlının izahat yapmayacağını, sanık hakkını kullanarak, susacağını söylediğini dile getiren polis, zanlıya diploması sorulduğunda ise “nerede olduğunu bilmediğini” ve “diplomayı hiçbir yerde kullanmadığını” söylediğini ifade etti. Polis, zanlının diplomasını tedavüle sürüp, sürmediğinin araştırılacağını belirtti.

Soruşturma kapsamında iki akademisyenden ifade temin edildiğini ve alınacak ifadeler olduğunu kaydeden polis zanlı aleyhine şikayet üzerine soruşturma başlatıldığını söyledi.

Polis, zanlının, göğüs ağrısı şikayeti olduğunu, devlet hastanesinde kontrolünün yapıldığını ve bu sabah taburcu edildiğini de ifade etti.

Zanlı avukatının, polis subayı olan zanlının diplomasını kullanıp, kullanmadığını sorması üzerine polis, konunun Polis Genel Müdürlüğü’nde araştırılacağını belirtti.

ÜÇ GÜN TUTUKLULUK KARARI ALINDI

Savcı Hasan Boşnak da, zanlının serbest kalması halinde tanık ifadelerine ve emarelere müdahale edebileceğini belirterek, zanlı hakkında üç gün tutukluluk talep etti.

Yargıç Hazal Hacımulla da, tahkikatın devam ettiğini, aranan bir diploma olduğunu, zanlının serbest kalması halinde ifadelere ve emarelere etki edebileceğini belirterek, zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını emretti. Hacımulla, zanlının, tam teşekküllü hastanede muayene edilmesi ve raporun dosyaya eklenmesine de karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar