BASS'tan kaymakamlık hakkında vahim iddialar...

5 Şubat 2024

A
A

BASS, Güzelyurt Bölge Sular Komitesi ve Yayla Sulama Birliği’nde mağdur duruma düşürülen çalışanların özlük ve sosyal haklarının ödenmediğini ve kaymakamlıkça çalışanların bir kısmının gizli şekilde işten durdurulduğunu ileri sürdü.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Ofis, Banka, Sigorta ve Ticaret Çalışanları Sendikası (BASS), İçişleri Bakanlığı önünde eylem ve basın açıklaması yaptı.

Eylem, "Güzelyurt Bölge Sular Komitesi ve Yayla Sulama Birliği’nde mağdur duruma düşürülen çalışanların özlük ve sosyal haklarının ödenmesi, yürürlükte olan toplu iş sözleşmesine uygun hareket edilmesi ve Yayla Sulama Birliği’nde şeffaf bir mali denetim yapılması" talebiyle gerçekleştirildi.

BASS’ın bağlı olduğu Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ve BASS Genel Sekreteri Ali Yeltekin yaptıkları açıklamalarda, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’u göreve çağırdı ve süratli adım atılmadığı takdirde eylem şekillerinin değişeceğini belirtti.

Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Güzelyurt Kaymakamı'nın Güzelyurt Bölge Sular Komitesi maaş ve özlük haklarıyla ilgili maddeleri toplu iş sözleşmesinde bulunmasına rağmen uygulamadığını iddia etti.

BASS Genel Sekreteri Ali Yeltekin de Güzelyurt Bölge Sular Komitesi'nde özellikle Başsavcılık ve Sayıştay görüşlerine rağmen yasa dışı uygulamalar yapıldığını, maaşların asgari ücretin altında kaldığını belirtti.

"KAYMAKAMLIK ÖZLÜK VE SOSYAL HAKLARI ÖDEMİYOR"

Yeltekin, Gayretköy, Güzelyurt, Akçay ve Yayla’da görev yapan personelin sadece su işleriyle değil, aynı zamanda tamirat, sigortaların ve dolayısıyla devlet malının korunması gibi görevleri de yerine getirdiğini kaydederek, Kaymakamlığın “Para yok; para bulun gelin, ödeyelim.” diyerek özlük ve sosyal hakları ödemediğini ileri sürdü.

“Maliye Teftiş Kurulu’nun Gayretköy, Güzelyurt ve Akçay’ı denetlerken, yıllardır Yayla Sulama Birliği’ni neden denetlemediğini” soran Yeltekin, buna Kaymakamlığın mı, İçişleri'nin mi yoksa Maliye Bakanlığı’nın mı engel olduğunu bilemediklerini, üreticiden tahsil edilen paranın nerede olduğununsa belli olmadığını savundu.

BASS Genel Sekreteri Ali Yeltekin
"ÇALIŞANLARIN BİR KISMI GİZLİ ŞEKİLDE İŞTEN DURDURULDU"

Yeltekin, geçtiğimiz günlerde Güzelyurt Kaymakamlığı'nın çalışanların bir kısmını gizli şekilde işten durdurduğunu, ardından hiçbir açıklama yapılmadığını savunarak bu kişilerin, 50 iş günü izinleri, Temmuz’dan bu yana gelen hayat pahalılığı ödemeleri, 2003’ten bu yana alınmayan bayramlıkları, 13. maaşları ve ocak ayı maaşları vb. hakların da verilmediğini ifade etti.

“GÜZELYURT’TA DERELER BİR KİŞİYE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ…”

Başka örgütlerden gelen bazı bilgilere göre Güzelyurt’taki derelerin bir kişiye peşkeş çekildiğini öne süren Yeltekin, köyde hafriyat işi yapanların çakıl bulmakta zorlandıklarını aktardı ve bugünkü eylemde onların da sesi olmak istediklerini söyledi.

HAYVAN BARINAĞI KONUSU…

Güzelyurt’ta gönüllülerin kimsesiz hayvanların zarar görmemesi adına bir hayvan barınağı yapmak istediklerini, buna karşın Kaymakamlığın 9 bin-10 bin TL yıllık kira geliri istediğini anlatan Yeltekin, gönüllü olarak bir işe girişen ve devlete hiçbir yük bindirmeyecek bir hayır işi için bu şekilde kira istenmesinin hiçbir örneği bulunmadığını iddia etti.

"AKSİ HALDE BUNDAN SONRAKİ EYLEMLERİMİZ DAHA FARKLI OLACAK"

Yeltekin şöyle devam etti:

“İçişleri Bakanı Sayın Dursun Oğuz’u göreve davet ediyoruz; Maliye Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz önceliğimiz Yayla Sulama Birliği’nin mali denetiminin yapılması ve halka ve bölge üreticilerine bunun duyurulmasıdır… Yasaya aykırı olarak işlem yapan, Sayıştay ve Başsavcılık görüşlerine de aykırı hareket içinde bulunan Güzelyurt Kaymakamının mutlaka bir raporu olmalıdır. İçişleri Bakanı bu raporu kesinlikle istemelidir, yasal mevzuatta bunun hangi tür eylem içinde olduğu tespit edilmelidir. Aksi halde bundan sonraki eylemlerimiz daha farklı olacak.

Şimdi ara dönemdeyiz… Ocak-şubat şükürler olsun yağışlı; ama nisanda sulama birliklerinin açılışında eğer bu tutum devam edecekse hiçbir üreticiye su verilmeyecek. Biz üreticilerle ilgili kısımda da karşı karşıya gelmeyeceğiz, çünkü İçişleri Bakanı iki aylık dönemde görevini yerine getirecek, sorumludur. Hiç kimse bu görevden kaçamaz; bu paraların hesabı sorulacaktır."

"HÂLÂ OCAK MAAŞLARINI VE GERİYE DÖNÜKLERİNİ ALAMADILAR"

Yeltekin çalışanların ekmeğinin derdinde olduğunu, hâlâ ocak maaşlarını ve geriye dönüklerini alamadıklarını ifade ederek "Birileri çıkıp da bize ‘evinize nasıl ekmek götürüyorsunuz, çocuklarınız neyle beslenir, elektriği neyle ödüyorsunuz?’ diye sormuyor." ifadelerini kullandı.

"BİRLİK 500 BİN TL ZARARA UĞRATILDI"

BASS Genel Sekreteri Ali Yeltekin, bir yıl önce emekli olması gereken bir çalışanın henüz defterleri teslim etmeyerek birliği 500 bin TL zarara uğrattığını da savundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar