Başkent Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda 19 Mayıs töreni

19 Mayıs 2024

Güncelleme: 19 Mayıs 2024

A
A

Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlatmasının anısına Türk gençliğine armağan ettiği "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" nedeniyle Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

ZgotmplZ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Bandırma vapuru ile Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlatmasının anısına Türk gençliğine armağan ettiği “19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” KKTC’de tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

Sabah saat 9.00'da Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Bertan Özerdağ, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KTBK Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, kurum kuruluş dernek temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başladı, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti. Türkiye'den getirilen toprak, Türkiye Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu tarafından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunuldu. Tören, Cumhurbaşkanı Tatar’ın konuşmasıyla sona erdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmasında 19 Mayıs 1919'un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin 105'inci yıldönümü olduğunu belirtti. Tatar, Atatürk'ün işgal kuvvetlerine karşı verdiği destansı mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda büyük bir zafer kazandığını ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının her zaman Atatürk'ün yolunda yürüdüğünü vurgulayan Tatar, "Bugünü Türk gençliğine emanet etmesiyle, gençlerimizin ondan aldığı ilhamla, bağımsızlığımızın, hürriyetimizin ve özgürlüğümüzün ne kadar önemli olduğunu özümsedik ve 20 Temmuz 1974’e giden o kutsal yolculukta bizlere rehber oldu" dedi. Tatar, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin 105'inci yıl dönümünde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmetle andığını ve "Bağımsızlık, özgürlük ve egemenlik, geleceğimizin güvencesi ve teminatıdır" diye konuştu. 19 Mayısların tüm gençler tarafından bilinmesinin önemli olduğunu da vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar