Barçın: Uzman askerlerin sivil işçiliğe geçişinde maaşları neden düşürüldü?

13 Mayıs 2024

Güncelleme: 14 Mayıs 2024

A
A

CTP Milletvekili Devrim Barçın, uzman askerlerin sivil işçiliğe geçişinde maaşlarının neden düşürüldüğünü sordu. Maliye Bakanı Özdemir Berova ise çok yakın bir gelecekte bu konudaki çalışmaların bir noktaya getirileceğini söyledi.

ZgotmplZ

CTP Milletvekili Devrim Barçın, “Uzman askerlerimiz ve sivil işçilerimiz üvey evlat mı” konulu konuşma yaptı.

Uzman askerler ve sivil işçilerin yaşadıkları adaletsizlikleri defalarca dile getirdiklerini belirten Barçın, ancak hükümetten bu konuda cevap alamadıklarını söyledi.

Söz konusu çalışanların 2011 öncesi ve sonrası diye ikiye ayrıldıklarını ve bu kişilerin örgütlü hareket edemedikleri için mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

"Göç yasası"ndan işe girenler ve öncesinde işe girenler arasında maaş adaletsizliği bulunduğunu ve hükümet koltuğuna oturanların buna çözüm bulmadığını savunan Barçın, son günlerde bu konuda bir çalışmadan bahsedildiğine değindi.

Uzmanlıktan sivil işçiliğe geçildiğinde neden bu insanların maaşının düşürüldüğünü soran Barçın, güvenlik kamu emekçisi olarak çalışan insanlara  haksızlık yapıldığını belirterek, "adaletsizliği" eleştirdi.  

Barçın, uzman ve sivil işçilerin çalıştığı yıl neyse, kademe ilerlemesinin de ona göre verilmesi gerektiğini vurgulayarak, mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Her geçen gününün çalışanların aleyhine işlediğine dikkat çeken Barçın, “Kimse güvenlik kamu emekçilerinin maaşlarını biz ödemiyoruz Türkiye ödüyor. Dolayısıyla Türkiye para vermiyor ayağına yatmasın.” dedi

BEROVA: YAKIN GELECEKTE BİR NOKTAYA GELECEK

Maliye Bakanı Özdemir Berova da,  KKTC’nin varlığını koruyan kahraman askerlere gösterilen duyarlılığın kendilerini memnun ettiğini belirterek, askerlerin hiçbir zaman kendileri için üvey evlat olmadığını vurguladı.

Hükümetin paydaşlarıyla bu konuda çalışmaları bulunduğunu ifade eden Berova, konunun KTBK ve GKK yetkilileriyle ve savunma giderlerini karşılayan TC yetkilileriyle istişare içinde çalışıldığını, çok yakın bir gelecekte bu konudaki çalışmaların bir noktaya getirileceğini söyledi.

Berova, çalışmalar bir nihayete ulaşamadan bu konuda bilgi vermenin doğru bir yaklaşım olmayacağını ifade ederek, konun hassasiyetle çalışıldığını ve kendileri için bütün askerlerin çok değerli olduklarını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar