"Bakan, maaş konusunda algı yönetimi yapıyor"

15 Şubat 2024

Güncelleme: 15 Şubat 2024

A
A

Çavuşoğlu'nun DAÜ akademisyenlerinin maaşları konusundaki açıklamaları, DAÜ-SEN'i rahatsız etti. Sendika, Bakan'ın tüm çalışanların yüksek maaş aldığı yönünde algı yaratmaya çalıştığını savundu.

ZgotmplZ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, emekli akademisyenlerin aldığı 248 bin TL'lik maaşı tüm DAÜ personeli alıyormuş gibi konuşmasına tepki gösterdi.

DAÜ-SEN, Çavuşoğlu’nun DAÜ’de profesör maaşları ile ilgili yaptığı açıklamaların yanlış algı yarattığını belirtti.

DAÜ-SEN’den Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’nun DAÜ’de profesör maaşları konusundaki ifadeleri hakkında yayımlanan açıklamada, “yüksek” maaş alan kesimin 40 kadar olduğu, ancak Bakan’ın tüm çalışanların yüksek maaş aldığı şeklinde konuştuğu belirtildi. 

Sendikanın açıklamasında, “Sayın Bakan tamamen geçmişin mirası olan 40 kadar personelin, siyaset tarafından yapılan yasa ile, sahip oldukları özel statüsünü tüm DAÜ çalışanlarının böyle bir hakkı ve durumu varmış gibi gösteren açıklamaları ile yanlış bir algı oluşmasına sebep olmaktadır.”  ifadeleri yer aldı.

“SORUNLAR YAPISAL, ÇÖZÜM BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM"

Yanlış algılar yaratacak ifadelerin DAÜ’nün mali durumuna yönelik çözüm çabalarına katkı sağlamadığı kaydedilen açıklamada, “DAÜ’deki sorunun çözümünü bir maaş tartışmasına indirgemek son derece sığ bir yaklaşımdır ve ortak sorumluluk ile bütünlüklü çözüm çabalarına zarar vermektedir.” denildi.

DAÜ’deki mali sorunun nedeninin genel olarak yükseköğretimde, özel olarak ise DAÜ yönetiminde bugüne kadar gerçekleşmiş ciddi hatalar ve başarısızlıklar sonucu oluşan yapısal sorunlar olduğunu belirten DAÜ-SEN, yapısal sorunların bütüncül bir yaklaşım ile ortadan kaldırılmadığı sürece hiçbir maaş politikası ile DAÜ’yü sürdürülebilir bir yapıya ulaştırabilmenin mümkün olmayacağı savunuldu.

"KURUMUN YIPRANMAMASI İÇİN YAPICI OLUNMALI"

Bakanın ifadelerinin çalışanların DAÜ için fiilen göstermekte oldukları özverileri gölgelemekte olduğu kaydedilen açıklamada, yanlış algılar yaratan ifadelerin, 50 yıla yakın bir sürede büyük emeklerle inşa edilen kurumu yıpratmaktan öte bir sonuca varamayacağı kaydedilerek "Sayın Eğitim Bakanını, Bakanlar Kurulunu ve Başbakanı sekiz aydır kapsamlı bir çözüm için tüm tarafların çok emek koyduğu süreci uzlaşı ile sonuçlandırma adına yapıcı olmaya davet ediyoruz” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar