Bakan Çavuşoğlu'nun, Azerbaycan'daki temasları sürürüyor

30 Mayıs 2024

Güncelleme: 30 Mayıs 2024

A
A

Azerbaycan’da temaslarını sürdüren Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Azerbaycan Milli Meclisi Bilim ve Eğitim Komite üyeleriyle görüştü. Daha sonra Çavuşoğlu, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’nde KKTC bölümünün açılışını yaptı.

ZgotmplZ

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’da, Azerbaycan Milli Meclisi Bilim ve Eğitim Komitesi Başkanı Bahtiyar Aliyev ve Komite üyeleri ile bir araya geldi.

Ardından ise Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’nde KKTC bölümünün açılışını yaptı.

AZERBAYCAN MİLLİ MECLİSİ BİLİM VE EĞİTİM KOMİTESİ İLE GÖRÜŞME

Azerbaycan Milli Meclisi'nde yapılan görüşmeye, Azerbaycan - KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Cavanşir Feyziyev ile dostluk grubu üyeleri de katıldı.

KKTC Bakü Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Turganer, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın, Bakanlık bürokratları ve üniversite rektörleri de görüşmede hazır bulundu.

KKTC ile Azerbaycan arasında eğitim alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi, ortak projeler ve akademik değişim programları gibi konuların ele alındığı görüşmede, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesinin önemine vurgu yapıldı.

AZERBAYCAN MİLLİ İLİMLER AKADEMİSİ’NE ZİYARET

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’nde dünya devletlerinin eserlerinin yer aldığı köşede KKTC bölümünün açılışını yaptı. 

Ziyaret sırasında, Bakan Çavuşoğlu’na KKTC Bakü Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Turganer ile Çavuşoğlu'nun Özel Kalem Müdürü Kemal Şöföroğlu eşlik etti.

Çavuşoğlu, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi yetkilileriyle görüşerek, iki ülke arasındaki iş birliği konularında fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede, iki kardeş ülke arasında bilim ve eğitim alanında ortak projelerin geliştirilmesi ve gelecekteki iş birliklerinin artırılması yönünde önemli adımlar atıldı.

Açılış töreninde konuşan Çavuşoğlu, KKTC'nin bilim ve eğitim alanında uluslararası platformlarda daha fazla temsil edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Bugün burada, Azerbaycan'da, kardeş ülkemizin Milli İlimler Akademisi'nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bölümünün açılışını gerçekleştirmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu, ülkelerimiz arasındaki güçlü bağların ve karşılıklı saygının en güzel göstergesidir." dedi.

KKTC'nin bilimsel katkılarının dünya çapında daha fazla tanınması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, bu tür iş birliklerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. 

Çavuşoğlu, törenin ardından katılımcılarla birlikte KKTC bölümünü ve Karadağ Savaşı’nda şehit düşen Azerbaycan vatandaşları için ayrılan özel bölümü gezerek sergilenen eserleri inceledi ve bilgi aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar