Ataoğlu hükümet adına söz verdi: Pahalılık ve stokçuluğun takipçisi olacağız

13 Eylül 2022

A
A

Ataoğlu, hayat pahalılığını önlemenin hükümetin boynunun borcu olduğunu belirtti.

Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, hayat pahalılığı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Türk Lirası’nın kur değişimleri ve enflasyon neticesinde ciddi bir pahalılık meydana geldiğini kaydeden Ataoğlu, "Hükümetimiz, halkımızı korumak adına hayat pahalılığı ve asgari ücret artışını enflasyon seviyesinde yükseltmiştir. Bununla birlikte piyasada pahalılığın, kimi zaman fahiş boyutlara ulaşabildiğini gözlemliyoruz." dedi.

"SUNİ FİYAT ARTIŞLARI VE STOKÇULUĞUN TAKİPÇİSİYİZ"

Düşen alım gücü yanında piyasadaki fahiş fiyat artışlarının olduğunu da anımsatan Fikri Ataoğlu, "Okulların açıldığı şu günlerde, suni fiyat artışları asla kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Bu konuda görevin hükümete düştüğünü vurgulayan Bakan Ataoğlu, şunları kaydetti:

"Denetim, kontrol ve yasal ceza müeyyidelerinin sorgusuz-sualsiz hayata geçirilmesi elzemdir. Halkımızı fırsatçı anlayıştan korumak ise en temel görevimizdir. Stokçuluğa karşı ise çok sert tedbirleri almak en temel vazifemizdir. Bu çerçevede, şahsım, partim adına ve hükümetimiz adına konunun takipçisi olacağımızı belirtmek isterim."

"PAHALILIĞI ÖNLEMEK BOYNUMUZUN BORCU"

Siyaset halka hizmet etmek olduğunu anımsatan Ataoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu anlayışı şiar edinerek, halkımızın içinde bulunduğu koşulların, daha da zorlaştırılmasına müsaade etmeyeceğiz. Konuya ilişkin, her türlü öneri ve görüşü ortaya koyarak, takip ederek, halkımızı suni pahalılıktan korumaya kararlıyız. Çünkü bu halkı pahalılıktan kurtarmak boynumuzun borcudur; ki zaten, halkımızın beklentisi de budur.”

KKTC'DEKİ EKONOMİK TABLO

Enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 3.31 artarken, yıllık bazda yüzde 118.18 oldu. Bu, enflasyon oranının yüzde 140.5 olduğu Nisan 1995'ten bu yana görülen en yüksek oran.

Son bir yılda gıda ve alkolsüz içecek fiyat endeksi de yüzde 118.21 artış gösterdi.

4 kişilik bir aile için 31 Ağustos tarihi itibariyle açlık sınırı ise 9 bin 675 Türk Lirası (TL) olarak hesaplandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar